Altın Portakal'dan 'sansür' açıklaması

Altın Portakal'dan 'sansür' açıklaması
Altın Portakal'dan 'sansür' açıklaması
Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Komitesi, Gezi Parkı olaylarını konu alan "Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek" filmine sansür uygulandığı iddiasıyla ilgili açıklama yaptı. Ön jüriyle iletişim sorunu yaşandığı savunulan açıklamada, "Komite sansürcü bir zihniyete sahip değil" ifadeleri kullanıldı.

Bu yıl 51'incisi düzenlenecek Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Ulusal Belgesel Film Yarışması kategorisinde, Gezi Parkı olaylarını konu alan "Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek" belgesel filmine sansür uygulandığı iddialarına ilişkin festival komitesince yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, ön jürinin, yönetim ve ana jürinin çalışmasına yardımcı olmak için seçildiği, festival yönetiminin başvuran filmleri kabul etme ya da reddetme hakkına sahip olduğu, bu konunun festival yönetmeliğinde de yer aldığı vurgulandı.

Filmlerin ön jüri tarafından seçilmesinde kimsenin müdahil olmadığı belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: 

Altın Portakal'da sansür skandalı


"Festivali düzenleyen komitenin sansürcü bir zihniyete sahip olmadığı ve asla olamayacağı, seçtiği ön seçici kurul üyelerinden, açık ve şeffaf ön eleme sürecinden anlaşılmalıdır. Festivalin seçilen uzun metraj, belgesel ve kısa metraj kategorilerinde yer alan filmlere bakıldığında da bu konudaki tarafsızlık net bir şekilde görülecektir."

‘İLETİŞİM SORUNU’
 
Festival yönetiminin film ve belgesellerde herhangi bir tema değil, söz konusu kriterlere göre hareket ettiği vurgulanan açıklamada, "Bizleri değerli bir seçkiyle buluşturan belgesel ön eleme jürisinin seçim süreciyle ilgili bir iletişim sorunu nedeniyle festivalimizi bu tartışmanın gölgesinde bırakmayacağına inancımızı sürdürdüğümüzün ve iyi niyetimizin bilinmesini özellikle bildirmek istiyoruz" ifadesi kullanıldı.

Reyan Tuvi’nin Gezi Parkı olaylarını anlatan "Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek" belgesel filmi, İstanbul Film Festivali ve Adana Altın Koza Film Festivali’nde gösterilmişti. AA