Altın zincirsiz olmaz abi!

Sekiz yıldır RUN DMC cephesinden ses soluk çıkmıyordu
Haber: TÜMAY YAZICI / Arşivi

İSTANBUL - Sekiz yıldır RUN DMC cephesinden ses soluk çıkmıyordu. Nihayet yeni bir albümle 'Crown Royal'la aramıza teşrif ettiler, tabii olmazsa olmaz altın zincirleri ve üç şeritli Adidas'larıyla birlikte! Ama ne yazık ki albümleri için 'Bir geldiler pir geldiler' diyemeyeceğiz.
Çocukluk arkadaşı Run (Joseph Simmons), D.M.C. (Darryl McDaniels) ve DJ Jam Master Jay'in (Jason Mizell) kurduğu grup, 1986'da Aerosmith'in 'Walk This Way' şarkısının re-make'inde yer almasıyla, rap'i ve ismini tüm ABD'ye duyurmuştu. 80'lerde altın yıllarını yaşayan rap camiasından günümüze tek parça halinde ulaşabilen RUN DMC, multi-platinum satışına ulaşan, MTV'de klibi yayımlanan ilk rap grubu olma unvanına sahip. Yani günümüz hip-hop'çı ve rap'çilerinin babası.
Sekiz yıl aradan sonra çıkardıkları 'Crown Royal'da, bir önceki albümleri 'Down With The King'deki stratejilerini uyguluyorlar. Yani bu da, yine konuk vokaller eşliğinde bir RUN DMC albümü.
Albümde gruba rock ve hip-hop dünyasından tanıdık isimler eşlik etmiş: Kid Rock, Limp Bizkit'ten Fred Durst ve DJ Lethal, Everlast, Sugar Ray, Method Man, Third Eye Blind'ın solisti Stephan Jenkins, Nas, Jermaine Dupri, Prodigy of Mobb Deep ve Jagged Edge.
İlk single ve klip şarkısı Stephen Jenkins'in
eşlik ettiği 'Rock Show', vokalde Fred Durst'
in yer aldığı 'Them Girls', Kid Rock'lı 'The School Of Old', Sugar Ray'in konuk olduğu 'Here We Are 2001' albümdeki rock ve hip-hop'ının içiçe geçtiği, gitarların gürültülü konuştuğu parçalardan. Chris David'ten 'Ahhh', Fat Joe'dan 'Ay Papi', Nas ve Prodigy Of Mobb Deep'ten
'Queens Day'de ise hip-hop ağır basıyor.
Rap ve kendileri adına onca yenilik yapmış bir grubun tekrara yönelmesi kötü tabii. Ama albüm, Everlast'in bir Steve Miller Band klasiği 'Take The Money And Run'ı, Steve Miller'ın sesini sample'layarak yaptığı yorum için bile dinlenmeye değer.
Crown Royal/RUN DMC/BMG Türkiye.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Altın

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul