Amacımız Nazım'ın anısını yaşatmak

Amacımız Nazım'ın anısını yaşatmak
Amacımız Nazım'ın anısını yaşatmak
Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi tartışmaları hakkında Boğaziçi Üniversitesi bir açıklama yaptı. Açıklamada "Rektörlük çalışmaları Merkez Müdürlüğü ile tam bir koordinasyon içinde yürütmektedir." deniyor.

Boğaziçi Üniversitesi'nin açıklaması şöyle: Çağdaş Türkçe şiirin kurucu şairi Nâzım Hikmet'in anısını ve kültürel mirasını yaşatmak amacıyla Boğaziçi Üniversitesi tarafından akademik hayata kazandırılan Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi ile ilgili son günlerde çeşitli yayınlarda yer alan spekülatif yönü dikkat çeken açıklamaları üzüntüyle izlemekteyiz.

Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye ’de bir yükseköğretim kurumu bünyesinde Nâzım Hikmet ismiyle açılan ilk Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi’ni kurmanın tüm sorumluluğuyla hareket etmekte ve usta şairin adına yakışır biçimde çalışmalarını sürdürmeye azami özen göstermektedir. Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü bu çalışmaları Merkez Müdürlüğü ile tam bir koordinasyon içinde yürütmektedir.

Bu merkezin kuruluş amacı, Nâzım Hikmet'in anısını yaşatmak, şairin arşivini ve bilgi-belge merkezini oluşturmak, akademik çalışmaları desteklemek, Türkiye ve dünya edebiyatına, sanat ve kültür politikalarına yaptığı katkıları çok boyutlu bir biçimde değerlendirmektir. Boğaziçi Üniversitesi’nin bu anlamdaki önceliği, tüm bu belirtilen alanlarda nitelikli projeler üreterek Nâzım Hikmet'in kıymetli anısını ona değer katacak özgün çalışmalarla yaşatmak olacaktır. 

Cem Erciyes yazdı. "Şaşalı tören yüzünden Nazım Hikmet Merkezi, Orhan Pamuk'u da kaybetti"

Cem Erciyes yazdı. "Gündüz Vassaf neden istifa etti?"

Nazım Hikmet Merkezi Orhan Pamuk'suz açıldı!