Amenabar'ın dönüşü muhteşem olmadı!

Amenabar'ın dönüşü muhteşem olmadı!
Amenabar'ın dönüşü muhteşem olmadı!
Ünlü İspanyol yönetmen Alejandro Amenabar son filmi 'Regression' ile bir kere daha görünenin ardındaki trajediye ulaşma derdinde ama San Sebastian Film Festivali'nde yarışan filmi beklentilerin altında... Esin Küçüktepepınar San Sebastian'dan yazdı...
Haber: Esin Küçüktepepınar - esin.sinema@gmail.com / Arşivi

SAN SEBASTIAN - Ünlü İspanyol yönetmen Alejandro Amenabar yedi yıllık uzun bir aradan sonra çektiği 'Regression' ile 63. San Sebastian Film Festivali'nin açılışını yaptı ama maalesef dönüşü beklenildiği kadar muhteşem olmadı. Aklın alamadığı şiddet zamanlarında yaşanan korkuyla nasıl da başkalarını 'öteki'leştirdiğimizi ustalıkla anlattığı Nicole Kidman'lı 'Diğerleri/The Others'ın (2001) misali yeni filmi 'Regression'da da görünenin ardındaki trajediye ulaşma derdindeki Amenabar basın toplantısında “Kendimin de sinemada izlemek isteyeceği türde bir korku filmi çekmek istiyordum. 90'larda ABD 'deki şeytan ayinleri haberini duyunca senaryo kafamda oturdu. Gerçeküstü gibi ama aslında gerçeğin ta kendisine ulaşmak, insan ruhunun karanlıklarını anlatmak istedim!” dedi.
Psikolojide hastanın geçmişine dönerek sorunun kaynağına inme anlamına da gelen 'regresyon', Amenabar açısından pek hayırlı olmamış. Sonunu açık etmeden filmi özetlersek Emma Watson'ın oynadığı genç kız babasının cinsel istismarını ihbar ederek kiliseye sığınıyor ve Ethan Hawke'un canlandırdığı 'sert polis' soruşturmaya başladığında sandığından daha karmaşık bir olaylar zincirinde kayboluyor.
“Kötücül ve şeytani olanla ilgileniyorum, bu da insanın olduğu her yerde mevcut. Şimdilerde hayat daha kolay değil hiç. İnsanlığımız sürekli imtihandan geçiriliyor aslında” diyen Amenabar bu konuda elbette haklı. Zaten yarattığı şahane atmosferiyle küçük kasaba ortamının boğucu halini layıkıyla hissettiriyor ama gelgelelim anlatmaya soyunduğu mühim meseleleri öylesine teğet geçiyor ki, 'görünenle' yetinmek zorunda kalıyoruz.

AMAN NAZAR DEĞMESİN!

İlk filmi 'Tez' ile 1996 yılında San Sebastian Film Festivali'ne konuk olan ve adını dünyaya duyuran Şili doğumlu İspanyol yönetmen Amenabar, Bask bölgesinin bu şahane kıyı kentine döndüğü için çok mutlu olduğu defalarca belirtti, “Bir sinemacı olarak burada başladım her şeye, umarım bu en yeni filmimle sonum gelmez” sözleriyle şakalaştı. Oscarlı 'İçimdeki Deniz' gibi gerilim dışı değişik türlere de el atan sinemacının bir önceki filmi 'Agora' da fazla beğeni toplamamıştı.
'Regression' ile eleştirmenlerden karışık yorumlar alan Amenabar, başrol oyuncuları Ethan Hawke ve Emma Stone'un özel programları nedeniyle gelemediklerini açıklamak zorunda kaldı. Tanınmış bir yönetmen olmasına rağmen Hollywood'da çalışmanın çok da kolay olmadığı söylese de 'Şanslıyım yine de. Şahane oyuncularla çalışmak, istediğim şeyleri yapmak özgürlüğüm var, aman nazar değmesin” dedi.