Amerikalı Alice'in harikalar diyarını keşfi

Amerikalı Alice'in harikalar diyarını keşfi
Amerikalı Alice'in harikalar diyarını keşfi

Holly Andres?in fotoğrafları ?Serçe Yolu? başlığıyla sergileniyor.

Mısır Apartmanı'ndaki kardeş galeriler Casa Dell'Arte ve CDA Projects'de sekiz yabancı sanatçının işleri var. Holly Andres fotoğraflarıyla bir tür çağdaş Alice hikâyesi anlatıyor

İSTANBUL - Mısır Apartmanı’ndaki kardeş galeriler CDA Projects ve Casa Dell’Arte, İstanbullu izleyiciye yabancı sanatçıların çalışmalarından bir koleksiyon sunuyor. CDA Projects’de iki ünlü kadın fotoğrafçı, Holly Andres ve Danielle Kwaaitaal’in çalışmaları sergileniyor. Farklı ülkelerden gelen iki sanatçı ‘kadınlık halleri’ ortak paydasında buluşuyor.
‘Serçe Yolu’ başlıklı sergisinde Amerikalı sanatçı Holly Andres, ‘Alice Harikalar Diyarı’ndan sahneleri çağrıştıran fotoğraflarında her kadının hayatında önemli bir yer tutan ergenlik dönemini inceliyor.  1977 doğumlu sanatçının işlerinde genç kızlıktan kadınlığa geçiş ve bu süreçte öğrenilenler renkli ve gerilimli bir maceraya dönüşüyor. Her bir kare, tekinsiz bir atmosferde bazı sırları ifşa ediyor.
Fotoğraflarında kullandığı dijital manipülasyon tekniğiyle 90’ların başlarında manipülatif fotoğrafın bir sanat formu olarak kabul edilmesinde önemli rol oynayan Hollandalı sanatçı Danielle Kwaaitaal ise, su altı fotoğraflarından oluşan ‘Fısıldayan Sular’ başlıklı işleriyle İstanbul’a geldi. Sanatçı, kadın bedenini, su altında hareket eden beden figürleriyle, yalın bir biçimde sergiliyor.

Amerikalı ressamlar
Casa Dell’Arte’de açılan ‘Amerika’da Çağdaş Figüratif Sanat - Bir Seçki’ başlıklı sergi ise Türkiye’deki koleksiyonlardan seçilmiş eserlerle, New York’taki iki figüratif sanat galerisinin temsil ettiği sanatçıların çalışmalarından oluşuyor. Sergi, günümüz Amerikan resminde etkisini sürdüren figüratif akımının beğenilen isimlerinden örnekleri biraya getiriyor.  Sergide Steven Assael, Alan Feltus, Max Ginsburg, Jeffrey Gold, Susan Hauptman ve Steven Wright’ın yeni resim çalışmaları yer alıyor. 5 Mart’ta açılan her iki sergi de 27 Mart’a kadar görülebilir. (Kültür Sanat)