Amerikan rüyasının bir de gerçekleri var

Amerikan rüyasının bir de gerçekleri var
Amerikan rüyasının bir de gerçekleri var
Ünlü oyuncu Tommy Le Jones başrolünün yanı sıra yönetmenliğini de üstlendiği 'Homesman' filmi Cannes yankı uyandırdı. ABD eleştirisiyle dikkat çeken filmin başrolünde Hilary Swank yer alıyor.
Haber: ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR / Arşivi

67. Cannes Film Festivali'nin ortasına geldiğimiz bu günlerde memleketteki trajedinin ağırlığıyla ayak sürüdüğümüz filmlerde de iç açıcı mevzular yok. Ne de olsa festival görünürdeki kırmızı halı şatafatının ötesinde dünyanın derdini ve açmazlarını sanat süzgeciyle gündeme getiren filmlerin baş tacı edildiği bir yer.

Bugün gösterimi yapılan Altın Palmiye yarışındaki 'Homesman' adlı film ise koloniyalizm tarihi üzerinden yaptığı ABD eleştirisiyle öne çıktı. Amerikalı ünlü aktör Tommy Lee Jones'un başrolün yanı sıra yönetmenliği de üstlendiği filmin başrolündeki Oscarlı Hilary Swank'in de katıldığı basın toplantısına büyük ilgi vardı. 'Siyah Giyen Adamlar' filmleriyle Hollywood'da ikinci baharını yaşayan 68 yaşındaki Tommy Lee Jones yönetmenliğini yaptığı bir önceki filmi 'Üç Defin'de de western türü üzerinden ABD-Meksika sınırındaki kanunsuzlukları anlatmıştı. “Western türü bir çok sinemacı tarafından o kadar ele ayağa düşürüldü ki artık bir anlamı kalmadı” sözleriyle 'Homesman'i bu türe dahil etmek istemeyen Jones, genelde konuşmaktan kaçındı ve “Filmim kendi anlatsın” dedi ama sonuçta Amerikan tarihinin ve emperyalizminin iyi bilinmeyen yönlerini anlatmak istediğini söyledi.

Filmin yapımcısı Luc Besson ise “Herkes Amerikan Rüyasını biliyor ve seviyor ama bunun ardındaki gerçekleri de bilmek gerekir” diyerek mevzuyu özetledi. Film yalnız ve güçlü bir kadının (Swank) kurak ve çorak bir coğrafyada verdiği yaşam mücadelesiyle başlıyor ve Yeni Dünya 'da daha iyi bir hayat kurmaya çalışan fakir Avrupalı yerleşimcilerin aile içi dramlarıyla çok geçmeden dönemin kadına olan ezici bakışı da kadraja giriyor. Berduş rolündeki Tommy Lee Jones ise kocaların baskıcı tavırları ve çetin yaşam koşullarıyla akli dengeleri bozulan üç kadını haftalarca sürecek çetin bir yolculukla akıl hastanesine götürmeyi üstlenen yani filme adını veren 'Homesman' işini erkeklerin yerine yapan Hilary Swank'e eşlik ediyor.
19. yüzyıl koşullarından günümüze bağ kuran filmle ilgili bir soruya “Elbette filmim kadınların hâlâ aynı koşullarda sıkıştığını” anlatıyor diyen Tommy Lee Jones'un “Bu basın toplantısı salonunda kadın olduğu için değerleştirilmeyen ve cinsiyet ayrımına uğramayan maalesef tek kadın bile yoktur” sözleri alkışlarla karşılandı.

İki Oscarlı oyuncu Hilary Swank ise film için at binmeyi, traktörün olmadığı dönemin koşullarında tarla sürmeyi öğrenmiş. Jones için “Sadece şahane bir aktör değil muhteşem de bir yönetmen” diyen Swank, insanları sevdiği için oyuncu olmaya karar vermiş: “Samimi bir duygu ulaştırmak önemli, gerçekçi rolleri seviyorum. Erkek egemen toplumun baskısına rağmen güçlü bir kadın rolünde oynamak benim için şahane bir fırsat oldu. Başarabiliyorsam ne ala!”