Amman avcı, ürküttün bizi...

Amman avcı, ürküttün bizi...
Amman avcı, ürküttün bizi...

Eski Piyanist Adrien Brody, yaratıklara karşı mücadele ediyor.

Geçmişlerinde dünyanın çeşitli yerlerinde savaşmış bir grup ‘paralı asker’, paraşütle indikleri bir yere neden getirildikleri sorusuna yanıt ararlar. Koşullar, onları ortak hareket etmeye zorlar. Zaman zaman karşılarına çıkan tuhaf mahlukatları da... Zamanla anlaşılır ki, onlar dünyada avcıyken bu getirildikleri uzak bir gezegende avdırlar. Çok geçmeden onlara yönelik, sonu kanlı bitecek bir sürek avı başlayacaktır...
Vücut ısısını hisseden yapısıyla insanlar için bir ölüm makinesi hüviyeti taşıyan ‘Predator’ı sinema seyircisi ilk kez 1987 tarihli, John McTiernan filminde tanımıştı. Sonradan devamları geldi ama Arnold Schwarzenegger’li ilk filmin tadını hiçbiri veremedi. Son olarak bu cenahta, tuhaf bir karışımın ürünü olan ‘Predatorlarla Alein’ların savaşı’nı izlemiştik. 

En iyi savunma hücumdur
Nimrod Antal imzalı (yapımcısı da Robert Rodriguez) ‘Predators’ ise, yeniden ilk öykünün izini sürüyor. Doğrusu bu iz sürüş, fena da olmamış. Dozunda bir gerilim, aralara serpiştirilmiş felsefe ve yeni yaratık tasarımlarıyla ‘Pretadors’, küçük çaplı ve son derece kanlı bir ‘Lost’ olmuş. Kafası karışık kurbanlar ve nereden, nasıl geleceği belli olmayan tehditlerin yarattığı ‘çekme-germe’, öykünün ilk yarısında adrenalini yükseltiyor, ikinci yarıda da, ‘En iyi savunma hücumdur’ diyen ekibin, mücadelesi var.
En çok Polanski’nin ‘Piyanist’iyle tanınan ama her türlü tiplemenin altından da başarıyla kalkan Adrien Brody, ‘Tanrı Kent’le keşfedilen ve daha önce ‘I Am Legend’la ‘Blindness’ta da izlediğimiz Alice Braga (ayrıca ‘Örümcek Kadın’ Sonia Braga’nın da yeğeni), Topher Grace, Danny Trajero (‘Ustura’yla birlikte bu haftanın parıldıyan yıldızı) ve ‘Matrix’in ‘Morpheus’u Laurence Fishburne, öyküyü ayakta tutan isimler.
Nihayetinde eli yüzü düzgün çekilmiş, geçmiş zaman bilimkurgu aksiyonları havası estiren ‘Predators’ı, türünün hayranlarına gönül rahatlığıyla tavsiye edebiliriz...


    ETİKETLER:

    Sinema