'Ana Yurdu' UNESCO Ödülü'ne aday

'Ana Yurdu' UNESCO Ödülü'ne aday
'Ana Yurdu' UNESCO Ödülü'ne aday
Dünya prömiyerini Venedik Uluslararası Film Festivali'nde yapan, Adana Altın Koza Film Festivali'nden beş ödülle dönen 'Ana Yurdu', Asya'nın Oscarları sayılan 9. Asya Pasifik Film Ödülleri'nde (APSA) UNESCO Ödülü'ne aday oldu.

RADİKAL -  Dünya prömiyerini Venedik Uluslararası Film Festivali’nde yapan, Adana Altın Koza Film Festivali’nden beş ödülle dönen 'Ana Yurdu', Asya’nın Oscarları kabul edilen 9. Asya Pasifik Film Ödülleri’nde (APSA) UNESCO Ödülü’ne aday oldu. Yönetmen Senem Tüzen’in ilk uzun metraj filmi olan 'Ana Yurdu', 72. Venedik Film Festivali'nde eleştirmenlerin övgü dolu yorumlarıyla karşılanmıştı. Filmde  
APSA UNESCO Ödülü, sinema dili ile kültürel çeşitliliğin geliştirilmesine ve korunmasına yaptığı önemli katkıdan dolayı APSA Uluslararası Jürisi tarafından seçilen filmin yönetmenine, 26 Kasım 2015 tarihinde Avustralya’nın Brisbane şehrinde düzenlenecek törenle verilecek. 
Esra Bezen Bilgin ve Nihal Koldaş’ın başrollerini paylaştığı Ana Yurdu, romanını bitirmek için anneannesinden kalan köy evine giden Nesrin’le, beklenmedik bir şekilde ziyaretine gelen annesi Halise’nin sevgi ve öfke dolu hikayesini anlatıyor. 'Ana Yurdu'; Adana Altın Koza Film Festivali’nden beş ödülle dönmüştü. Sinema Yazarları Derneği’nin (SİYAD) En İyi Film, Film Yönetmenleri Derneği’nin (FİLMYÖN) En İyi Yönetmen ödüllerine layık gördüğü film, aynı zamanda festivalin En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu (Nihal Koldaş) ve En İyi Görüntü Yönetmeni (Vedat Özdemir) ödüllerinin de sahibi oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle gerçekleştirilen filmin çekimleri Niğde'de yapıldı.
Ana Yurdu'nun yönetmeni Senem Tüzen 

Yapımcılığını Zela Film’in üstlendiği Ana Yurdu, festival yolculuğuna, 9-18 Ekim tarihlerinde Polonya’da gerçekleştirilecek 31. Varşova Film Festivali ve 6-15 Kasım tarihlerinde düzenlenecek 56. Selanik Uluslararası Film Festivali ile devam edecek.