'Anadolu Break'in dünyada eşi benzeri yok!

'Anadolu Break'in dünyada eşi benzeri yok!
'Anadolu Break'in dünyada eşi benzeri yok!
Anadolu dansları ile breakdans aynı sahnede buluşuyor. 'Anadolu Break' dans gösterisinin sanat yönetmenliğini üstlenen koreograf Kadir Memiş (Amigo), "Bu projenin dünyada eşi benzeri yok" diyor. 9 Ekim'de Zorlu PSM'de prömiyer yapacak 'Anadolu Break', daha sonra Anadolu turnesine çıkacak.

Sokağın ruhundan doğan breakdans ile toprağın gücünü yansıtan Anadolu dansları, ‘Red Bull Anadolu Break’ dans gösterisiyle aynı sahnede buluşuyor. Temelleri ‘Anadolu Break’ belgeselinin çekimleri sırasında atılan projede, Anadolu topraklarında asırlardır icra edilen halk oyunları ile dünyada yükselişini sürdüren breakdansın modern figürleri bir araya geliyor.

9 Ekim’de İstanbul Zorlu PSM’de prömiyer yaptıktan sonra 4 şehri kapsayan Anadolu turnesine çıkacak projenin sanat yönetmenliğini üstlenen Flying Steps’in kurucusu koreograf Kadir Memiş (Amigo), ‘Anadolu Break’la ilgili “Belgeselin çekimleri sırasında break dansla karşılaşan köydeki insanların tepkileri hoşuma gitti. Belgeselin !f İstanbul’da yapılan ilk gösteriminin aldığı tepkilerden sonra bunu sahneye taşıma fikri iyice kafama oturdu. Dünyada eşi görülmemiş bir proje, dünyada ilk. Başka şeylerle kıyaslamak yanlış. Yeni bir el yazısı bu” diye konuşuyor.

Sunuculuğunu Yekta Kopan'ın (solda) üstlendiği SALT Galata'daki basın toplantısında Kadir Memiş projeyle ilgili bilgi verdi.

2014’teki belgesel çekimlerinin hemen ardından yapılan dansçı seçmeleriyle 4 B-Boy, 1 B-Girl, 1 modern dansçı ve 2 geleneksel dansçıdan oluşan sahne ekibi tamamlandı. Aydan Uysal, Bora Günebakan (Boris), Eftal Dirlik, Ferhat Düz (fero), Mehtap Çınar, Miktat Yılmaz, Ozan Karabağ ve Salih Karagöz dans ekibini oluşturuyor.


Gösterinin müzik direktörlüğünü Berlin’de yaşayan besteci Nevzat Akpınar, müziklerin aranjörlüğünü ise yerli hip hop sahnesinin usta ‘beat-maker’ı Da Poet üstleniyor. Gösterinin kostümleri ise DB Berdan markasının yaratıcılarından Begüm Berdan’a emanet edildi. Ege Üniversitesi Halk Oyunları Bölümü kostüm arşivi üzerinde yaptıkları incelemelerin ardından tasarımcılar, aldıkları ilhamla geleneksel motiflerin modernize edildiği kostümler hazırladı.

‘Anadolu Break’ sahne gösterisi 9 Ekim’de prömiyerini İstanbul Zorlu PSM’de yaptıktan sonra, 10 Ekim’de yine Zorlu’da, 11 Ekim’de Ankara’da, 13 Ekim’de Eskişehir’de, 15 Ekim’de İzmir’de, 17 Ekim’de ise Antalya’da izleyicilerle buluşacak.
Göstenin biletleri Biletix’te satışa sunuldu.