Anadolu'nun kaderi Karaoğlan'ın elinde

Anadolu'nun kaderi Karaoğlan'ın elinde
Anadolu'nun kaderi Karaoğlan'ın elinde
Suat Yalaz'ın efsane kahramanı Karaoğlan bir kez daha beyazperdede. Kudret Sabancı'nın yöneteceği 10 milyon TL bütçeli filmde Karaoğlan, Anadolu kapılarına dayanan Moğol istilasına karşı kahramanca savaşacak
Haber: ELİF EKİNCİ - elif.ekinci@radikal.com.tr / Arşivi

Telsizlerden “Saraya su servisi yapılsın, tamam” anonsu duyuluyor. Ellerinde bir tepsi plastik su bardağı, geleneksel kıyafetli kadınlar su getiriyor sarayın avlusundaki insanlara. Kenarda elinde iPhone’u, üstünde beyaz entarisiyle bir aksakallı dede oturuyor. Etrafta atla koşturan bir ekip var. Kemerburgaz’da ‘Karaoğlan’ filminin setindeyiz. İlk intibamız, “Hımmm, tuhaf.”
Suat Yalaz’ın efsane kahramanı Karaoğlan, Kudret Sabancı’nın yönetmenliği ve TMC’nin 10 milyon TL’lik bütçesiyle beyazperdeye taşınıyor.
Biraz daha bilgi almak için seti ziyaret ediyoruz. Önce bizi karşılayan atlı ekiple konuşma fırsatı buluyoruz. Ekibi uzun yıllar Rusya’da akrobasi ve sirklerde at eğitmenliği yapan Janbi Ceylan çalıştırıyor. Ceylan, iki aydır oyunculara at sürüş tekniği, at üzerinde akrobasi ve dövüş teknikleri dersi veriyormuş. Ama bu film için alınması gereken tek ders ata binmek değil tabii. Dövüş sahneleri, kılıç kullanma, kargı, mızrak... Hepsini de tekniğiyle yapmak gerek. Bu yüzden aksiyon sahneleri için oyunculara eğitim vermek üzere Almanya’dan sekiz kişilik bir ekip getirtilmiş. Bu ekibin küçük bir gösterisini izleme fırsatı da buluyoruz. Ekibin başında Guinness rekorlar kitabına altı kez girmiş ve dünyaca ünlü yıldızlarla çalışmış Joe Alexander var. Ekibin ayaklarına bakıyoruz, Cüneyt Arkın gibi ayaklarına yay bağlayıp zıplamıyorlar, ama bu ekibin de kendi özel numaraları var tabii. 

Yeni bir Karaoğlan hikâyesi
Dekor hazırlıkları altı aydır süren film için Nazilli’den 15 adet kıl çadır, Akhisar ve Manisa’dan döneme uygun 15 at arabası bulunup getirtilmiş. Toplam 1400 kişilik bir ekip çalışıyor film için. Ekibin keyfi yerinde, herkes halinden memnun, “Tek zorluk sıcak” diyor kime sorsak. Ama kat kat kıyafetler, uzun çizmeler içindeki oyuncular bizim kadar mızmızlanmıyor o sıcakta. Galiba kafada bitirmişler sıcağı. Belki de onun da eğitimini almış olabilirler, bilemiyoruz.
Eğitimden geçen oyunculardan biri de bir başka oyuncu da Karaoğlan’ın babası rolündeki Hakan Karahan. İki aydır ata binme eğitimi alan Karahan, geldiği seviyeyi şöyle anlatıyor: “Dört nala giderken at üstünde eğilip yerden kasa alacak seviyeye geldim.” Ancak bu zorlu koşulları en rahat karşılayan oyuncu Hasan Yalnızoğlu olmuş. Namı diğer Survivor Hasan! Cennetten bir köşedeymişçesine mutlu, yüzü gülüyor. Her şey onun için bir çocuk oyuncağıymış gibi görünüyor...
Yönetmen Kudret Sabancı’dan hikâyeyi kısaca dinleme fırsatı da buluyoruz. Film, daha önce bilinmeyen, yeni bir Karaoğlan hikâyesi. Yıl 1238, Moğollar Anadolu’ya girmek üzere. Moğol istilasından korunmak için bir Türk devletleri birliği oluşturulacak. Bu amaç uğrunda Çise Hatun (Özlem Yılmaz) Altın Orda’ya gelin gidecek. Ancak başlarında Camoka’nın (Hasan Yalnızoğlu) bulunduğu Moğollar, Çise Hatun’u ortadan kaldırmaya çalışarak bu birliğin oluşmasını engellemeye çalışacak. Tabii Karaoğlan’a (Volkan Keskin) karşı durabilirlerse! Yani bir anlamda, Anadolu’nun kaderi Karaoğlan’ın, babası Baybora’nın, kader ortakları Balaban ve Çalık’ın ve esas oğlanımızın başının belası Bayırgülü’nün ellerinde...
Kudret Sabancı, serinin yaratıcısı Suat Yalaz’ın kendisine hep güvendiğini anlatıyor. “Karaoğlan’ı Kudret’ten başka kimseye vermem” dermiş hep Yalaz. Zaten projenin de içindeymiş başından beri. Sohbet esnasında öğreniyoruz ki Sabancı’nın çizgiromanlara özel bir ilgisi varmış, özellikle de Tarkan ve Karaoğlan’a. Daha önceden de bir Karaoğlan senaryosu yazmış hatta. “O zamanlar Suat Abi Fransa’daydı, mail filan da yok, fakslarla haberleşiyorduk” diye anlatıyor Sabancı. TRT’ye dizi olarak yapılacakken 2001 krizine denk gelip ertelenmiş proje... Sabancı şimdi, yeni ‘Karaoğlan’ın çekimlerinin iki ayda tamamlamayı planlıyor. Film, ocak ayında 300 kopya ile 400 sinema salonunda gösterime girecek.

‘TECRÜBEM YOK AMA AZMİM VAR’
Filmin esas kızı Bayırgülü rolündeki Müge Boz. Bu sezon ‘Leyla ile Mecnun’dan ayrılan Boz da bir buçuk aydır eğitimlerdeymiş. “Bu tip filmlerde tecrübem yok ama azmim var” diyor. “Güneşe alışalım diye, güneşin altında koşular yapıyoruz, çekimlerde yanlış bir hareket yapıldığında ceza olarak 10 şınav çekiyoruz. Pozitif ayrımcılık da yaptırmıyorum, bir güzel yatıp çekiyorum şınavımı” diyerek anlatıyor Boz set hayatını.


‘FAZLA ZORLANMIYORUM’
Filmde Karaoğlan’ı Volkan Keskin canlandırıyor. Vaktiyle Karaoğlan karakteri için Cüneyt Arkın’ı Avrupai bulup Kartal Tibet’i tercih eden Suat Yalaz, yine Tatar’a benzeyen bir aktörü, Volkan Keskin’i tercih etmiş. Daha önce ‘Fetih 1453’te izleme fırsatı bulduğumuz Keskin’e rolü için zorlanıp zorlanmadığını soruyoruz. Sporla arası hep iyiymiş Keskin’in, hatta vaktiyle kick-boks yapmışlığı da varmış. “Ben zorlanmıyorum ama buraya bir şampiyon da getirseniz yapamayabilir, burası farklı” diyor. “Kendinizi eğitmenlere bırakmanız gerekiyor”, anladığımız kadarıyla o da bunu yapmış ki çekimler iyi gidiyor. Role hazırlanmak için Karaoğlan çizgi roman okumuş, filmleri dikkatle izlemiş tabii ilk iş. “Kartal Tibet’li Karaoğlan filmlerini o dönemde nasıl bu kadar iyi çektiklerine hâlâ aklım ermiyor” diyor.