Ani'den Ahtamar'a 100. yılda 100 konser

Ani'den Ahtamar'a 100. yılda 100 konser
Ani'den Ahtamar'a 100. yılda 100 konser
Ermenistan'ın ünlü caz piyanisti Tigran Hamasyan, 1915'in 100. yılında Türkiye'den ABD'ye 100 kilisede vereceği konserleri kapsayan adak projesi 'Luys i Luso'nun Türkiye'deki ilk konserini Kars'ta Ani Harabeleri'nde verdi. Projesine bugün Akdamar (Ahtamar) Kilisesi'ndeki konserle devam edecek Hamasyan, 30 Haziran Salı akşamı 22. İstanbul Caz Festivali kapsamında Aya İrini Müzesi'nde sahneye çıkacak.

2003 yılında 18 yaşındayken dünyanın en önemli caz festivallerinden Montreux Caz Festivali ile Thelonious Monk Enstitüsü’nün düzenlediği piyano yarışmalarında birincilik kazanarak dikkatleri üzerine çeken Tigran Hamasyan, 1915’in 100. yılında Türkiye ’den Gürcistan’a, Lübnan’dan Rusya ve ABD ’ye toplam 100 kilisede vereceği konserleri kapsayan adak projesi ‘Luys i Luso’nun Türkiye’deki ilk konserini önceki gün Kars’ta Türkiye-Ermenistan sınırındaki tarihi Ani Harabeleri’nde verdi. Geleneksel Ermeni müziğini yorumladığıdığı konserde Hamasyan’a Harutyun Topikyan yönetimindeki Erivan Devlet Oda Müziği Korosu eşlik etti.


Konserler boyunca bir belgesel ekibinin de eşlik ettiği Tigran Hamasyan’ın Türkiye’deki konser organizasyonunlarına destek veren Anadolu Kültür’den proje koordinatörü Tamar Nalcı, “Tigran Hamasyan, Ermenistanlı ünlü caz piyanisti. Kendisi dünyanın bir çok yerinde tarihi yapı ve kiliselerde Ermenistan Devlet Oda Korosu eşliğinde mini konserler veriyor. Bu bir kilise müziği konseri. Bu konserde Tigran Hamasyan’a yaklaşık 25 kişiden oluşan ekip eşlik etmekte. Aynı zamanda bu sürecin bir belgesel filmi de yapılıyor. Belgesel ekibi de grupla beraber bu konserleri kayda alıyor. Şu anda hem bizim için hem de burada tüm müzisyen arkadaşlar için çok tarihi bir an bu. Çünkü özellikle Ermenilerin Ani’deki geçmişleri açısından onlar için önemli ve duygu dolu anlar yaşıyorlar” diye konuştu.

22. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ’NİN KONUĞU
‘Luys i Luso’ projesine bugün Van’daki tarihi Akdamar (Ahtamar) Kilisesi’ndeki konserle devam edecek 28 yaşındaki Tigran Hamasyan, iki konserle 22. İstanbul Caz Festivali’nin konuğu olacak. 30 Haziran’da ‘Luys i Luso’ projesinin İstanbul ayağında Ermenistan Devlet Oda Korosu’yla Aya İrini Müzesi’nde sahneye çıkacak Hamasyan, 1 Temmuz’da ise basta Sam Minaie ve davulda Arthur Hnatek’in eşlik ettiği trio’suyla CRR Konser Salonu’nda olacak. Sahne enerjisiyle indie-rock müzisyenlerini hatırlatan Hamasyan, bu konserde şubat ayında çıkardığı ‘Mockroot’ albümünden parçalar seslendirecek.

“TİGRAN’I CANLI İZLEMEK İÇİN GÜN SAYIYORUZ”


İKSV tarafından Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen 22. İstanbul Caz Festivali’nin direktörü Pelin Opcin, Radikal için hazırladığı ‘Caz Festivali’nde kaçırırsanız üzüleceğiniz 12 konser’ listesinde 2’nci sıraya koyduğu Tigran Hamasyan’la ilgili şu yorumu yapmıştı:
“Uzun süredir festivale davet etmek için fırsat kolladığımız dahi caz piyanisti Tigran Hamasyan ile sonunda kavuşuyoruz. 2003 yılında Montreux Caz Festivali solo piyano yarışmasını kazandığı erken dönemde bile tekniği, müziğine kendi köklerini katışı, doğaçlamasındaki rock enerjisiyle radarımıza giren Tigran, bu yıl iki özel konserle festivalde olacak. İlki geleneksel Ermeni müziğini, piyanosuyla eşlik ettiği 26 kişilik Erivan Devlet Oda Müziği Korosu’yla yorumladığı “Luys i Luso” projesi. Bu proje için Türkiye’nin doğusundaki tarihi kiliseleri de ziyaret edecek Tigran, turnenin bir belgeselini de çekiyor. Ertesi gece de folk, indie müzik ve electronik müzik esintileri taşıyan Mockroot repertuarını basta Sam Minaie ve davulda Arthur Hnatek’ten oluşan üçlüsü ile seslendirecek. Melodik, hüzünlü ve derinlikli müziğiyle, ruhlarımızın içine işleyen Tigran’ı canlı izlemek için gün sayıyoruz.”

TIGRAN HAMASYAN VE ERİVAN DEVLET ODA MÜİZĞİ KOROSU, “LUYS İ LUSO”
30 Haziran Salı 21.00, Aya İrini Müzesi


TIGRAN HAMASYAN TRIO, ‘MOCKROOT’
1 Temmuz Çarşamba 19.00, CRR Konser Salonu