Anish Kapoor'un 'vajina' heykeli yeniden saldırıya uğradı

Anish Kapoor'un 'vajina' heykeli yeniden saldırıya uğradı
Anish Kapoor'un 'vajina' heykeli yeniden saldırıya uğradı
Dünyaca ünlü heykeltıraş Anish Kapoor'un Fransa'da bulunan Versailles Sarayı'nın bahçesindeki 'Kirli köşe' adlı dev vajina heykeli ikinci defa sprey boyalı saldırıya uğradı.

RADİKAL - İngiliz heykel sanatçısı Anish Kapoor’un 17. yüzyıldan kalma Versailles Sarayı’nın bahçesine yerleştirdiği, ‘Kirli köşe’ adlı dev vajina heykeli üç ay aradan sonra tekrar saldırıya uğradı. Haziran ayında sprey boyalı saldırıya uğrayan heykel bu kez de sloganlarla kaplandı. Kapoor, daha önce temizlenip yeniden sergilenmeye başlanan eserinin, bu defa toplumun tahammülsüzlüğünü vurgulamak için temizlenmeyeceğini duyurdu.

Kapoor “Heykel artık bu saldırının yaralarını taşıyacak. Bu şiddetin ve tahammülsüzlüğün silinmesine izin vermeyeceğim. ‘Kirli köşe’ nefretle işaretlendi ve ben bu yaraları üzücü olayın hatıraları olarak saklayacağım” dedi.  
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande olayı ‘nefret dolu’ sözcükleriyle tanımlarken derken Fransız başbakan Manuel Valls de olayın sorumlularının cezasını çekeceğini vurguladı.

Anish Kapoor'un 'vajina' heykeli saldırıya uğradı


ANTOINETTE'DEN ESİNLENDİĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR
Turner Prize ödüllü Kapoor paslanmış metalden yapılmış ve kayalarla çevrelenmiş 60 metrelik dev heykelin provokatif olduğunu kabul etmişti. Uzmanlar, heykelin kıtlık sırasında fakir Fransız halkına “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” dediği iddia edilen ve uzun süre Versailles Sarayı’nda ikamet eden Kral 16’ncı Louis’in eşi Marie Antoinette’den esinlenerek yaratıldığını düşündüklerini söylemişti. 


  ETİKETLER:

  Fransa

  ,

  Anish Kapoor

  ,

  Nefret

  ,

  Kral

  ,

  İddia

  ,

  ekmek

  ,

  dolu