Ankara festivalinde 'isyan' var

Ankara festivalinde 'isyan' var
Ankara festivalinde 'isyan' var

Costa Gavras?ın yeni filmi ?Cennet Batı?da (solda) ile Brigitte Bardot ve Jeanne Moreau?nun ?Viva Maria!?sı da festivalde.

21. Ankara Film Festivali başladı. Bu yıl 'İktidar ve İsyan' temasını seçen festivalde 'Baader Meinhof', 'Rosa Luxemburg', 'Viva Maria!' gibi filmler gösterilecek. Festivalin yarışmalı bölümünde 11 yerli film var

ANKARA - Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından Halkbank’ın sponsorluğunda düzenlenen 21. Ankara Film Festivali, bugün başlıyor. Radikal’in de basın sponsorları arasında yer aldığı festivalin dün gece CSO Konser Salonu’nda düzenlenen açılış töreninde Sanat Çınarı Ödülü Gülten Akın’a, Aziz Nesin Emek Ödülü Filiz Akın’a, Kitle İletişim Ödülü ise NTV Gece Gündüz programına sunuldu.
21 Mart’a kadar sürecek festival, bu yıl hayli sağlam bir programla seyirci karşısına çıkıyor. Bu yıl temel izlek olarak ‘İktidar ve İsyan’ı seçen festival, bu tema kapsamında isyanı kışkırtan filmlerden bir seçki yaptı. 1986’da Berlin’de Altın Ayı kazanan ‘Baader Meinhof Yargılanıyor’, Lindsay Anderson’ın 68 ruhunu yansıtan Altın Palmiye ödüllü başyapıtı ‘IfÖ’, Marlon Brando’nun bir direnişçiyi canlandırdığı ‘İsyan’, tarihin en ünlü kadın devrimcilerinden Rosa Luxemburg’u canlandıran Barbara Sukowa’ya Cannes’da en iyi kadın oyuncu ödülü getiren Margarethe von Trotta filmi ‘Rosa Luxemburg’, Brigitte Bardot ve Jeanne Moreau’nun kapitalizme direnen iki devrimciyi canlandırdığı ‘Viva Maria!’ ve bu yıl en iyi kısa belgesel Oscar’ı kazanan ‘Berlin Usulü Tavşan’, isyan bölümünün öne çıkan yapımları.
Festivalin Ustalar bölümünde Ankara’ya da konuk olacak Ermeni yönetmen Robert Guediguian’ın son filmi ‘Suç Ordusu’, Takeshi Kitano’nun ‘Akhilleus ve Kaplumbağa’, Michael Haneke’nin Oscar’a da aday gösterilen Altın Palmiye ödüllü son filmi ‘Beyaz Bant’, politik filmlerin ustası Costa Gavras’ın ‘Cennet Batıda’, Yunan usta Theo Angelopoulos’un ‘Zamanın Tozu’ ve Rembrandt’ın ünlü ‘Gece Bekçisi’ tablosunun gizemini araştıran Peter Greenaway’in ‘Rembrandt: İtham Ediyorum’ adlı filmleri gösterilecek.

Dünyanın her köşesinden
Saygın festivallerde ilgi gören filmlerin yer aldığı ‘Dünyanın Her Köşesinden’, her zamanki gibi festivalin en parlak bölümü. Helikopterleri Afganistan’da bir afyon tarlasına düşen iki Amerikan askerinin hikayesini anlatan ‘Afyon Savaşı’, aralarında Romanya sinemasının yüzakı Cristian Mungiu’nun da olduğu beş yönetmenin Çevuşesku dönemini anlattığı ‘Altın Çağdan Öyküler’, Cannes’da Umut Ödülü kazanan ‘Kuduz Köpek Johnny’, bağımsızların kalesi Sundance’ın geçen yılki açılış filmi  ‘Mary ve Max’, Rotterdam’da büyük ödül kazanan Kore filmi ‘Nefes Nefese’, Kızıl sosyalistlerin beyaz burjuvazilere karşı savaştığı 1918 Finlandiya İç Savaşı’nda geçen ‘sıkıntılı’ bir aşk hikayesi anlatan ‘Nisan Gözyaşları’, tüm zamanların en iyi Avustralya filmi olarak nitelendirilen ‘Samson ve Delilah’ bu bölümün öne çıkan yapımları.
‘Bir Ülke’ bölümünde Brezilya’yı ağırlayan festivalde Berlin’de Altın ayı kazanan ‘Özel Tim’, ‘Garaj Olympo’yla tanınan Marco Bechis’in yeni filmi ‘Kırmızı Adamların Toprağı’ gibi Brezilya filmleri seyirciyle buluşacak.
Festival Japonların efsane sinemacısı Akira Kurosawa’yı 100’üncü, gerçeküstücü usta Luis Bunuel’i ise 110’uncu yaşında ikişer filmle anıyor. Luis Bunuel, Meksika’da çektiği ‘Archibaldo De La Cruz’un Suçlu Yaşamı’ ve ‘Çölün Simon’u’, Kurosawa ise ‘Fedai’ ve ‘Kanlı Taht’ adlı filmleriyle programda.
Ankara Film Festivali’nde geçen ay ölen Fransız Yeni Dalga akımının önemli isimlerinden Eric Rohmer’in anısına da bir bölüm var. Usta yönetmenin ‘Pauline Plajda’ ve ‘Yeşil Işın’ adlı filmleri gösterilecek.

Yarışmada 11 film
Ulusal Uzun Film Yarışması’nda 11 film yer alıyor: Pelin Esmer’in yönettiği ‘11’e 10 Kala’, Cemal Şan’ın ‘Acı’, İlksen Başarır’ın ‘Başka Dilde Aşk’, Atıl İnaç’ın ‘Büyük Oyun’, Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan’ın ‘İki Dil Bir Bavul’, Özlem Akovalıgil’in yönettiği ‘Kako Si?’, Mehmet Bahatır Er ve Maryna Gorbach’ın ‘Kara Köpekler Havlarken’, Aslı Özge’nin ‘Köprüdekiler’, Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu’nun ‘Orada’, Mahir Egemen Ertürk’ün ‘Çıngıraklı Top’ ve Murat Saraçoğlu’nun ‘Deli Deli Olma’sı... Yarışmanın ana jürisi Tayfun Pirselimoğlu, Hasan Ali Toptaş, Mahir Günşıray, Fırat Yücel ve Ertan Yılmaz’dan oluşuyor. Sinema yazarlarının kurudğu SİYAD jürisinde ise Ali Hakan, Bülent Vardar ve Elif Tunca görev alıyor. Yarışma filmlerinin gösterimlerinde yönetmen ve oyuncular da Ankaralı izleyicilerle buluşacağı söyleşiler olacak.

Video bölümü
Geçen yıl video sanatçısı Nil Yalter’i onur konuğu olarak ağırlayan festivalin video bölümünde bu yıl ‘Bellek Mekan’ başlıklı özel bir program hazırlandı. İlk kez Türkiyeli izleyici karşısına çıkacak 24 parçalık, belleğin halleri ve hatırlama üzerine video programının küratörlüğünü Ege Berensel ve Andreas Treske üstlendi. ‘BellekMekan’ seçkisinde Almanya’nın tanınmış video sanatçısı Harun Farocki, Antoni Muntadas, Genco Gülan ve Hakan Akçura’nın eserleri yer alıyor. Farocki, Gülan ve Akçura festivale katılarak birar atölye çalışması yapacak.

2.5 liraya bilet
Kısa film ve belgesellere özel önem veren festivalin Kısa Film Yarışması’nda kurmaca, deneysel ve canlandırma dallarında 28 film Şenay Aydemir, Cemal Erez, Uğur İçbak, Ozan Açıktan ve Gerard Labady’den oluşan jürinin karşısına çıkacak. Belgesel yarışmanın seçici kurulunda ise Özgür Şeyben, Hakan Aytekin, Mutlu Binark, Yaprak İşçibaşı ve Hacı Mehmet Duranoğlu bulunuyor. Dünyadan seçilmiş, belgesel, kısa film ve kısa canlandırma filmlerinin gösterileceği festivalde ayrıca Türkiye’de canlandırma sinemasının önemli isimlerinden Meral-Cemal Erez çifti toplu gösterimi yapılacak. Biletleri geçen yılın fiyatlarından, 12.00 seansları 2.5 lira, 14.30 ve 17.00 seansları 5 lira, 19.15 ve 21.30 seansları ise 10 liradan satışa sunulan festivalin paralı gösterimleri Batı Sinemaları’nda bedava gösterimleriyse Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara’da yapılacak. (Kültür Sanat)