Ankara maratonu 'kısa'larla başladı

Başkentlilerin 8 aylık bekleyişleri sonunda bitti! Ekonomik kriz yüzünden üst üste iki kez ertelenen '13. Uluslararası Ankara Film Festivali', dün Ulusal Kısa Film Yarışması bölümüyle başladı.

ANKARA - Başkentlilerin 8 aylık bekleyişleri sonunda bitti! Ekonomik kriz yüzünden üst üste iki kez ertelenen '13. Uluslararası Ankara Film Festivali', dün Ulusal Kısa Film Yarışması bölümüyle başladı. 9 Aralık'a kadar sürecek festivalde, ilk dört gün kısa filmlere ve belgesellere ayrıldı.
Uluslararası Kısa Film Yarışması'na bu yıl 89 film başvurdu. Bu yapımlardan 12 canlandırma, 55 deneysel ve kurmaca yapıt ön elemeyi geçerek yarışmaya katılmaya hak kazanırken, elemeyi geçemeyenler gösterim bölümüne alındı. Yarışma dışında kısa film programı 25+ Filmleri, Danish Video Art Toplu Gösterimi, Eşcinsellik Konulu Filmler, Korku Filmleri, Low Fi Video Toplu Gösterimi, Signal-de-Perte Grubu Filmleri ve Pierre Yves Clouin bölümleri yer alıyor.
Eşcinsellik konulu 'kısa'lar
F tipi operasyonu sırasında mahkûm aileleriyle yapılmış röportajlardan oluşan belgesel 'f', küçük bir kızla babasının filmlerine konu bulamamasını anlatan
'Maalesef' ve bir video-siluet 'İmam' gibi filmlerin yer aldığı 25+ Filmleri, Ankara'da bir buçuk yıl açık kalmayı başarabilmiş bir kısa film atölyesinde üretilmiş yapımlardan
oluşuyor. Festivalin Eşcinsellik Konulu Filmler bölümünün konukları ise
'Seni İzlerken'le İsrailli yönetmen Staphanie Abramovich, 'Hediye' ile Paul Lee ve 'Ayin' ile Lawrence Brose. Bu yıl festivalde korku ve fantastik kısa filmler de yer alıyor. Lisa Hammer bu bölüme
'Acı İmparatoru', 'Ölümün Dansı' ve 'Crawley' ile katılıyor. Paul Cotgrove'un 'Yeşil Parmakları' bahçe işlerinde son derece yetenekli Bay Bowen ve onun arka bahçesinde büyüyen şeytani bitkinin hikayesini, Urban Chillers adlı korku film grubunun 'Yatakhane'si ise okul yatakhanesinde hafta sonunu yalnız geçiren bir çocuğun hikâyesini anlatıyor.
Low-Fi Filmleri bölümünde düşük teknolojiyle başarılı filmler yapılabileceğini savunan Yugoslav Low-Fi Grubu'nun çalışmalarından oluşan bir toplu gösteri var. Danish Video Art'ta ise Danimarkalı bir grup video sanatçısının 25 filmini izlemek mümkün.
30 Kasım'a kadar sürecek Ulusal Belgesel Yarışma bölümünde ise başvuran 52 yerli belgeselin ön elemeyi geçen 31'i değerlendirmeye tabi tutulacak. Bölümün en ilgi çekici belgeseli ise kuşkusuz
'Kahramanın Sonu'. Belgesel bölümünün ilk söyleşi konuğu Ara Güler'in imzasını taşıyan ve Sansür Kurulu'nca 'yasaklanmış' olan film, ilk kez 29 Kasım'da izleyiciyle buluşacak. Güler, fotoğraf sanatçılığıyla belgesel film yapımının ilişkisi üzerine bir söyleşiye katılacak ve aynı gün bir de fotoğraf sergisi açılacak.
Bu yıl yaklaşık 350 filmin katılacağı 13'üncü Ankara Uluslararası Film Festivali 30 Kasım'da uzun metrajlı filmlerin gösterimleriyle sürecek. Dünya Sineması, Günümüzün Yansımaları, Geçmişten Yansımalar, Toplu Gösteriler, Belgesel Filmler ve Ulusal Uzun Metraj gibi birçok bölümün yer aldığı festivalde bu yılki Aziz Nesin Ödülü'nün de sahibi olan Lütfi Ömer Akad'a özel bir bölüm ayrıldı.
Ulusal Uzun metraj yarışma bölümünde ise 'Büyük Adam, Küçük Aşk', 'Herkes Kendi Evinde' ve 'Balalayka' gibi son dönem Türk sinemasının başarılı 19 filmi yarışacak. Bilgi için Tel: 0 312 468 77 45 (Kültür Sanat)