Ankara'da '13. Ekim Geçidi'

Ankara'da '13. Ekim Geçidi'
Ankara'da '13. Ekim Geçidi'
Bu yıl Ankara'da Emel Gülçin Ülker koordinatörlüğünde 13.'sü gerçekleşen karma sergi, farklı çalışma tarzlarına sahip birçok sanatçıyı bir araya getirdi. Sergi 27 Ekim - 7 Kasım tarihleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Sanatçı Gülsün Erbil'in 1983 yılında Atatürk 'ün kurmuş olduğu Cumhuriyeti'mize saygı duruşu olarak düşünmüş olduğu bu proje toplumsal aydınlanmaya ve toplumsal bütünleşmeye ışık tutmaktadır. 

2002 den beri gerçekleştirilen, geleneksel hale gelen ve bu yıl 13. düzenlenen Ekim Geçidi karma sergilerimizde görsel alandaki bütün disiplinler yer almaktadır. 

Katılımcılar ise, tanınmış ya da öğrenci , otodidakt (alaylı) ya da üniversite de profesörlerden oluşmaktadır. Mevlana'nın çağırısıyla başlayan ''kim olursan Gel'', yeterki yaratma özgürlüğümüzün farkında, bilincinde ol ve ''çağdaş sanata inan'', kavramıyla başlatılan bu projeye inanmanız gerekir ki daha sonra yaratabilmeniz ve çağdaş sanatı anlayabilmeniz için. İşte bu noktada ''sanat'' aslında ''din'' ile karşılaştırılabilinir. İnanç, anlamaktan önce gelmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda 25 ilimizde gerçekleşen karma sergilerimizin en önemli özelliği ülkemizde üretilmekte olan çağdaş görsel sanatları toplumumuza tanıtan, sevdiren, en önemlisi de toplumla bütünleşen önemli projelerden biri olmasıdır.

ATATÜRK, ''Güzel sanatlarda başarı, bütün devrimlerin başarılı olduğunun en kesin belgesidir'', sözcüğünü söylediğinde ülkemiz için bir kültür politikası düşünülmesini istemiştir.

Sanatçılara ve sanat eğitimcilerine düşen sorumluluk bu konuda çok önemlidir. Türk sanatçılarının yabancı ülkelerde de doğru olarak temsil edilemeyişi yine kültür politikalarımızın eksikliğindendir. 

Cumhuriyeti kendilerinin varlık nedeni olarak gören sanatçılarımızın ilgisi ile onüç yılda binin üzerinde sanatçının katılımıyla bu proje sanat şölenine dönüşmüştür. İlerde dünyayı dolaşma olanağına kavuşacağına ve Türk çağdaş sanatını doğru temsil ederek Türkiye 'nin yurtiçinde ve dışında kredisini yükselten bir olguya dönüşeceğine inanıyoruz.. Ankara 'daki sergi Uray Sanat Galerisinde, 46 sanatçının katılımıyla yapıldı. 27 Ekim de saat: 18.00'da açılışı yapılan sergi 7 Kasım 2014'e kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.