Ankara'da Mısır şenliği

Türkiye'de ilk defa düzenlenecek Mısır Film Şenliği, 22-24 Haziran tarihleri arasında Ankara Kavaklıdere Sineması'nda gerçekleşecek.

ANKARA - Türkiye'de ilk defa düzenlenecek Mısır Film Şenliği, 22-24 Haziran tarihleri arasında Ankara Kavaklıdere Sineması'nda gerçekleşecek. Mısır Büyükelçiliği'nin düzenlediği şenlik kapsamında beş uzun metrajlı film gösterilecek. Filmler her gün 19.00 ve 12.30 seanslarında ücretsiz olarak izleyiciyle buluşacak.
Festivalin açılışını Ömer Şerif'in başrolünde olduğu 'Kuklacı' yapacak. Film, Mısır'ın tarihi olaylarıyla, gündelik köy hayatını kuklalarıyla anlatan yaşlı kuklacı ve zengin oğlunun ilişkisini anlatıyor. Mısır Sinema Derneği tarafından En İyi Kadın ve Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu ve En İyi Müzik ödüllerine değer bulunan film, Mısır'ın o dönemki sosyal yaşantısına da ışık tutuyor. Yusuf Şahin ise festivale iki filmiyle katılıyor. Berlin Film Festivali dahil olmak üzere birçok festivalden ödülle dönen 'Merkez Garı', Kahire garı çevresindeki bir grup insanın yoğun ve karmaşık ilişkilerine değiniyor. Şahin'in ikinci filmi ise birbirinden çok farklı ikiz kardeşlerin öyküsünü anlatan
'Seçim'.
Şerif Arafa'nın yönettiği 1996 yapımı 'Derin Uyku' şehir yaşamının karmaşası karşısında cinsel iktidarsızlığın yayılmasına değiniyor. Şenliğin son filmi ise Mohamed Kaan'ın 1970'li yıllar Mısır'ından gerçekçi görüntüler sunan, 'Mühim Bir Adamın Karısı'.
Mısırlı yönetmen ve yazarların izleyicilerle söyleşeceği şenliğe, Ömer Şerif'in de katılması bekleniyor. Ayrıntılı bilgi için Tel: 0312 466 34 84 (Kültür Sanat)


  ETİKETLER:

  Mısır

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara