Ankara'da nükleer patlama

Ankara'da nükleer patlama
Ankara'da nükleer patlama
Keçisi, kalesi ve rock gruplarıyla tanınan Ankara'dan yeni bir grup çıktı: Nükleer Başlıklı Kız
Haber: ELİF EKİNCİ - eelifekinci@gmail.com / Arşivi

Memleketin müzik piyasasında, Ankaralı grupların yoğunluğu malumunuz. Havasından mı, suyundan mı yoksa susuzluğundan mıdır bilinmez Ankara , ‘rock grubu ihraç merkezi’ gibi çalışıyor. Çocuklarını yetiştirip, günü geldiğinde bir bir İstanbul’a gönderiyor. Bu yakınlarda, günü gelip de tanıma fırsatı bulduğumuz bir başka Ankaralı grup da Nükleer Başlıklı Kız. Vokalde Billur Yapıcı ve gitarda Tansel Turna’dan oluşan grup, bir buçuk senelik uğraşın sonunda ilk albümleri ‘1’i müzikseverlerin beğenisine sundu. 

İşin başı barlar
Ankara barlarının bağrından çıkıp gelen grubun hikâyesi 2005 yılına dayanıyor. Kadrosunun şimdikinden biraz daha zengin olduğu o yıllarda Özgür, Berkay, Erdem, Billur ve Toygan’dan oluşan grubun kurucu ekibinin, yaşadığı bazı sarsıntılar yüzünden dağılmasıyla Billur’un yolunun Tansel’le kesişmesi aynı zamana denk geliyor. Bu dönemde, kafa kafaya verip müzik hayatlarına hız kesmeden devam etme kararı alan ikili, girdikleri müzik yarışmalarından parlak derecelerle çıkıyorlar. 2007’de katıldıkları, Sony Ericsson Unistar’da birincilik elde ettikten sonra, prodüktörleri Volkan Başaran’la albüm yapmak için yola çıkan grubun, uzun uğraşlar sonucu çıkardıkları ‘1’, büyük oranda, ‘eldeki imkânlarla’ yapılmış bir albüm. Albümün maddi manevi her yönünü kendilerinin üstlendiklerini söylüyor grup elemanları ve şu sözlerle özetliyor yapım aşamasının zorluklarını: “Kayıtların tümünü Volkan Başaran’ın ev stüdyosunda yaptık, ama ev şartlarında akustiği sağlamak çok zor oldu. Biz de çareyi bir odanın köşesinde, duvar kenarına kurulup, orada kayıt almakta bulduk. Billur bütün albümü altında minderler üstünde battaniyelerle bir duvarın dibinde söyledi yani. Tamam biraz sıkıntılıydı ama akustiği de sağladık!”
Gitar sound’lu ve akıcı vokalli 10 şarkıdan oluşan ‘1’de, tüm şarkıların söz ve müzikleri grup elemanlarına ait. Aralarında, Billur’un lisedeyken yazdığı sözler bile var. (Tabii geçen yıllar içinde defalarca düzenlenmiş, aranje edilmiş halleriyle.) Bunun dışında, Hacettepe’de konservatuvar eğitimi alan Billur’un ses rengi, birçok rock vokalinden farklı olarak, insanı yormuyor. Billur’un sözlerini Tansel’in notalarıyla birleştirip dinleyiciye sunan grup “Rock deyince insanlar, Türkiye dışındaki müziği temel alarak farklı beklentilere giriyor. Biz o kadar sert değiliz ama Türkiye’de yapılan müziğe göre değerlendireceksek; evet, rock yapıyoruz.” diyorlar.
İlk albümünü yapan ikili, bir yandan farklı işlerle de uğraşıyor. Mesela Tansel aslında bir işletmeci, Ankara’daki November Pub’ın ortaklarından biri. Billur ise, Tansel’le rock yapmadığı zamanlar, bir başka grupla caz söylüyor. ‘Yada’ isimli bu grupta kendisine eşlik eden bir trompet ve bir akustik gitar var. Ama bu aralar ona da pek fazla vakit ayıramıyor. Albüm sizi kesmezse 30 Ekim akşamı Ankara If Performance Hall’de olun. Nükleer Başlıklı Kız’ın naif rock sound’unu ve Billur’un hem isyankar ve ateşleyici hem de yatıştırıcı sesini, canlı canlı dinleyebilirsiniz.

Başkentin isyankar evlatları
Manga: 2001 yılında kurulan, nu metal, alternatif rock ve rapcore grubu. 2009 MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde Avrupa’nın en iyi sanatçısı ödülü sahibi. Eurovision 2010 Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etti, ikinci oldu.
Çilekeş: Nu metal ve rock grubu. Üçüncü albümünü geçtiğimiz aylarda internetten yayınladı.
Deja Vu: 1999 yılında kurulan rock grubu. 2005’te yayınladıkları ‘Kendin Coş’ albümüyle adını duyurdu.
Metropolis: 18 yıllık alternatif rock grubu. 2002 tarihli ‘Makine’ albümleriyle beğeni toplamışlardı.
Tnk: İlk albümlerini Nisan 2010’da yayınlayan on yıllık grup.
Almora: 2001’de kurulan senfonik rock grubu. Dünya çapında tanınan Ankaralı gruplardan.
Seksendört: 1999’da kurulan pop/rock grubu. 2005 yılında kendi adını taşıyan ilk albümüyle iyi bir çıkış yakalamıştı.
Sade: Bu yılın Rock’n Dark birincisi.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  caz

  ,

  MTV

  ,

  Eurovision