Ankara'da ziyafet var

Dört gündür belgesel ve kısa metrajlı film gösterimleriyle süren 13. Ankara Uluslararası Film Festivali'nin uzun metrajlı yapıtlara ayrılan bölümü başlıyor.

ANKARA - Dört gündür belgesel ve kısa metrajlı film gösterimleriyle süren 13. Ankara Uluslararası Film Festivali'nin uzun metrajlı yapıtlara ayrılan bölümü başlıyor.
Kültür Bakanlığı, TRT ve Çankaya Belediyesi'nin desteklediği, festivalin sponsorlarından biri de Radikal. Festival konukları, TCDD ve Ulaştırma Bakanlığı'nın özel desteğiyle bu sabah saat 10.00'da Haydarpaşa Garı'nda kalkacak Sinema Treni ile Ankara'ya ulaşacak. Mahmut Tali Öngören anısına düzenlenen festivalin resmi açılışı bu akşam Altın Palmiye ödüllü 'Oğul
Odası' adlı filmle gerçekleştirilecek.
Ekonomik kriz nedeniyle iki kez ertelenen Ankara Film Festivali'nin programı hayli ilgi çekici. Ken Loach'un 'Ekmek ve Güller', Nanni Moretti'nin 'Oğul Odası' ile Ayşe Polat'ın Ulusal Yarışma'da yer alan 'Yurtdışı Turnesi' adlı filmlerinin Türkiye'deki ilk gösterimleri festival kapsamında yapılacak.
Festivalin Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'na 18 film katılıyor. Toplu Gösteriler bölümünde Robert Bresson'un, aralarında 'Para' ve 'Gölün Lancelot'su'nun da olduğu yedi, Polonyalı usta Andzrej Wajda'nın ise altı filmi gösterilecek.
Ayrıca son yıllarda dünya festivallerinde boy gösteren birçok önemli film de Ankaralı sinemaseverlerle buluşacak. Film gösterimleri Kavaklıdere, Kızılırmak, Odeon ve Ekin Kültür Merkezi'nde...
Bilet fiyatları ise düşük tutulmuş. Örneğin beş filmlik kombine biletler 10 milyon liraya edinilebiliyor. Tel: 0312 468 77 45 (Kültür Sanat)