Ankara'nın Aspendos'u!

Ankara'nın Aspendos'u!
Ankara'nın Aspendos'u!
Türkiye, Antalya'da Aspendos Antik Tiyatrosu'nun beyaz mermerlerle restore edilmesini tartışırken, benzer bir durum da başkentte yaşandı. Ulus'ta yapılan kazılarda ortaya çıkarılan 2 bin yıllık antik Roma tiyatrosu, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü restorasyon çalışması kapsamında 2 yıl önce beyaz mermerlerle kaplandı.

RADİKAL - Ankara ’nın en eski yerleşim bölgelerinden Ulus’ta yapılan kazılarda ortaya çıkarılan 2 bin yıllık antik Roma tiyatrosu, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü restorasyon çalışması kapsamında 2 yıl önce beyaz mermerlerle kaplandı. Tiyatronun gülkurusu rengindeki taşlar yerine beyaz mermerlerle restore edilmesi tepki çekerken, Kültür ve Turizm Bakanlığı duruma itiraz ederek restorasyon çalışmalarını durdurdu.

BÜYÜKŞEHİR RESTORASYONU ÜSTLENDİ

Hürriyet gazetesinden Mert Gökhan Koç'un haberine göre, Anadolu Medeniyetleri Müzesi arkeologları, 2009 yılında Hacı Bayram Veli Camisi ile Ankara Kalesi arasında kalan birinci derece SİT alanında yaptıkları kazı çalışmasıyla milattan sonra 1’inci ve 2’nci yüzyıl arasında inşa edilen antik Roma tiyatrosunu ortaya çıkardı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, tiyatroyu turizme kazandırmak amacıyla kalıntılar üzerine ve çevresine sonradan inşa edilen çeşitli yapıları yıktırdı. Ankara Büyükşehir Belediyesi ise Ulus’ta yürüttüğü ‘Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi’ kapsamında tarihi tiyatro alanını konser alanı yapmak istedi. Belediye , bakanlık ile imzaladığı protokolle birlikte restorasyonu üstlendi.

‘ÖZGÜN FORMU KORUNACAK’ AÇIKLAMASI

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 7 Temmuz 2013’te Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayladığı rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri kapsamında tiyatro alanında restorasyon çalışmalarına başladı. Proje uzmanları restorasyon projesi ile tiyatronun yok olan oturma gruplarının yapımında, ilk iki sıra için özgün formda oturma sıralarının kullanılacağını sonraki sıralara ise yapıya zarar vermemesi ve geri dönüşümü olması sebebi ile çelik ağ kutularıyla tamamlanacağını açıklamıştı. Kutuların üzerinin de sudan etkilenmeyen kompozit ahşap döşeme ile kaplanacağını açıklayan uzmanlar, sahne binasının yıkılmış duvarlarının mümkün olduğu kadar özgün malzeme kullanılarak tamamlanmasının sağlanacağını belirtmişti.

Akademisyen ve arkeologlar: Aspendos en uygun şekilde restore edilmiş

Bakan Topçu: Aspendos eleştirileri ideolojik linç

TİYATRO KADERİNE TERK EDİLDİ

Projede belirtilenin aksine belediye, restorasyon sırasında tiyatronun ilk üç oturma sırasını mermerden yaptı. Tiyatro alanındaki diğer taşların gülkurusu olmasına rağmen oturma sıralarının aslına benzemeyen beyaz mermerle yapılması büyük tepki topladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı arkeologları beyaz mermerlere itiraz ederek restorasyon çalışmasını durdurdu. Yaklaşık 2 yıl önce duran çalışmaların ardından antik tiyatro kaderine terk edildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, konuyla ilgili açıklama yapmak istemedi.

Nereden çıktı bu 'zamanla solar' anlayışı?


TARİHİ SÜTUNLARA ASFALT KAPLAMA!Öte yandan aynı bölgede, Ankara Valiliği’nin hemen yanındaki Hükümet Caddesi’nde geçtiğimiz yıl kanalizasyon çalışması yapan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler, bir tünel boyunca uzanan ve Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen tarihi sütunlarla karşılaştı. Kanalizasyon borularının döşenmesinin ardından belediye ekipleri sütunların üzerini toprakla örterek, yola asfalt döktü. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, asfalt atılan bölgeyle ilgili, “Kendi başımıza hareket etmemiz mümkün değil. Kazı yaptığımız bölgelerde çıkan tarihi eserlerle ilgili olarak işlenen bir prosedür var. Eğer böyle bir durumla karşılaşılırsa anında Kültür Bakanlığı yetkililerine haber veriyoruz. Koruma Kurulu’nun görüşü doğrultusunda Hükümet Caddesi’nde sütunların üzerine asfalt atıldı. Alt tarafta yetkililer gerekli önlemi aldı” açıklaması yaptılar. (Hürriyet)

Aspendos restorasyonunda 'mutfak mermeri' eleştirisi