Ankara'nın 'bürokratlı' şehir tiyatrosu

Ankara'nın 'bürokratlı' şehir tiyatrosu
Ankara'nın 'bürokratlı' şehir tiyatrosu
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın, önceki gün İstanbul Şehir Tiyatroları’na ilişkin “Kadir Bey’i kutluyorum ve aynı şeyi Bakanlar Kurulu’ma getireceğim. Melih Bey, (Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek) sen de ona göre hazırlığını yap” sözleriyle kastettiği Ankara’nın ‘şehir tiyatrosu’yla konuştuk.
1994 yılında kurulan Başkent Tiyatroları, İstanbul’dan farklı olarak ilk günden itibaren belediye bürokratları tarafından yönetiliyor. Kuruluşundan bu yana Genel Sanat Yönetmeni olan Mehmet Tahir İkiler, İŞT’yle kendilerinin kıyaslanmasının doğru olmayacağını düşünüyor. Çünkü onların gelenekten gelen bir özerkliği var. Başkent Tiyatroları ise ağırlıklı olarak oyun ve oyuncu satın alan bir yöntemle çalışıyor ve belediyeden bir bürokratın da görev yaptığı sanat kurulunca yönetiliyor.
Belediye bürokratıyla uyumlu bir çalışma sergilediklerini kaydeden İkiler, “Elbette otosansür denen bir korku, sistem vardır ama sanmıyorum dışarıdan kalkıp da bir kabzımal getirilmeyecektir.” diyor. “Bizim 1994 yılındaki kuruluş felsefemizin içinde bir bürokrat vardı; biri bürokrat üçü sanatçı dört kişilik bir sanat kurulumuz var. Biz sanatçılar ‘bu oyunu çıkartıyoruz’ dediğimiz zaman bürokratın da bize karşı çıktığını hiç görmedik. Böyle bir sıkıntı olmadı” diye konuştu.