Ankara'nın yaralarına bak!

Ankara'nın yaralarına bak!
Ankara'nın yaralarına bak!
Murat Germen'in Ankara'daki Erimtan Müzesi'nde açtığı 'Ankara: Öncü Modernizmden Öykünmeci Mimesis ve Sahte Fütürizme' adlı fotoğraf sergisi, geçmişle bugünü karşılaştırarak kentsel planlamanın başkentte bıraktığı 'izleri' ve 'yaraları' gözler önüne seriyor.

İşadamı ve sanatsever Yüksel Erimtan’ın kurduğu ve geçen mart ayında ziyarete açılan Ankara ’nın ilk özel arkeoloji ve sanat müzesi Erimtan, 2.000 parçalık koleksiyonunu izleyicilerle buluştururken güncel sanatın önemli örneklerine de ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Tarihi Ankara Kalesi bölgesinde yer alan müze, geçici sergiler salonunda Murat Germen’in ‘Ankara: Öncü Modernizmden Öykünmeci Mimesis ve Sahte Fütürizme’ başlıklı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. 30 Eylül ’e kadar açık kalacak sergi, yönetimlerin farklı kent planlaması taktikleri ile çeşitli ideolojilerin kent üzerinde bıraktıkları ‘izleri’ ve ‘yaraları’ fotoğraflar üzerinden ele alıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşü itibariyle Türkiye Cumhuriyeti’nin stratejik başkenti olan Ankara’yı merkezine alan sergi, fotoğraflar üzerinden kente ve kent kültürüne etki eden kararlar ile yapılan değişiklikleri ele alıyor. 3-8 metre arasındaki panoramaların, yüzlerce A4 ebadındaki belgesel nitelikte fotoğrafın ve bilgisayarla dönüştürülmüş bazı fotografik imgelerin yer aldığı sergiyi gezenler, kentin şimdiki ve geçmiş zamanları arasında karşılaştırma yapma fırsatını yakalıyor.

GERMEN: SONUÇTA ORTAYA ÇIKAN ÖYKÜNMECİ TAKLİTÇİLİK

Çalışmalarında fotoğrafı bir araştırma ve ifade aracı olarak kullanan Murat Germen, bu sergide kültürel mirasın sürekliliğinin, kamusal ve yeşil alanların yok sayılarak, kente ve kültüre karşı yapılan yüzeysel dayatmaları ele aldığını belirtiyor. Serginin Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca yönetimler tarafından uygulanan farklı kent planlaması taktiklerini, çeşitli ideolojilerin kent üzerinde bıraktıkları iz ve yaraları yan yana koyarak karşılaştırmayı amaçladığını söyleyen Germen, “Sonuçta ortaya çıkan, öykünmeci taklitçilik ve beraberindeki ifrata kaçan yüksek katlı inşaat eylemidir” diyor.

Mimarlık eğitimi alan Murat Germen, Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde fotoğraf, sanat ve yeni medya dersleri veriyor. Sanatçının fotoğraf, mimarlık, multimedya tasarımı, kent planlaması, sanat ve bilgisayar destekli tasarım konularında birçok basılı ve çevrimiçi yayını bulunuyor.

www.erimtanmuseum.org
www.facebook.com/erimtanmuseum
https://twitter.com/erimtanmuseum


  http://www.radikal.com.tr/141058114105811

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Valla, bu koyduğunuz fotoğraf konunun başlığıyla çelişiyor. Neyse, umarım sergi bir Melih Gökçek veya (sağ belediyeler) eleştirisi basitliğinde değildir. Umarım, dünyanın en itici şehir bölgelerinden biri olan, zevksiz, gram yeşilliksiz, kültürsüz Yenişehir kısmını da etraflıca ele alıyordur. Şu Kızılay, Maltepe, Bakanlıklar, Cebeci ile Tandoğan arasındaki bölgeyi. Cumhuriyetin ilk on yıllarının ürünü, halk arasında mabetsiz şehir namıyla maruf yarı-sosyalist şehir biçimini.