Ankara'ya ilk özel resim müzesi

Ankara'ya ilk özel resim müzesi
Ankara'ya ilk özel resim müzesi

Erhan Peker i açılışına (sağdan ikinci) Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan (ortada) yalnız bırakmadı.

İşadamı Erhan Peker, resim koleksiyonunu sanatseverlerin ilgisine açtı. Ankara'nın ilk özel müzesi Peker Sanat'ı açan Erhan Peker'in resim tutkusu koleksiyonerliğin sınırlarını aşmış...

Darbe liderinin dünyanın en önemli ressamlarının eserlerine “Bunu ben de yaparım” dediği, bazı heykellerin erotik oldukları için sokağa çıkamadığı, çıkabilenlerin kolunu-bacağını hurdacılara kaptırdığı bir ülke Türkiye . Anlaşılmaz oldukları için ‘ucube’ ilan edilen heykelleri unuttuk bile...
Neyse ki birkaç iyi adam bu zinciri kırmak için canla başla çalışıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, sanata klasik siyasetçi bakışını kırmak için çabalıyor. Yıllarca yağmalanan, gözden düşen Resim Heykel Müzesi artık daha renkli. Başkent, CerModern gibi bir sanat merkezine kavuşmuş durumda. Ve son olarak resim tutkunu işadamı Erhan Peker başkentin ilk özel resim müzesini sanatseverlerin hizmetine açtı. İş ve sanat dünyasının buluştuğu açılışa Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdemir, ünlü ressamlardan Yalçın Gökçebağ, Nevzat Akoral, Turan Erol, Lütfü Günay, Adnan Turani gibi isimler yer aldı.
İlk sergide 1926’dan önce doğan ressamların eserleri yer alacak. ‘19. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan fırçalar’ başlıklı sergide, Peker’in koleksiyonunda yer alan İbrahim Çallı, Ali Rıza Beyazıt, Şefik Bursalı, Fikret Mualla, Adidin Dino, Nuri İyem, Avni Arbaş, Kayıhan Keskinok ve Adnan Turani gibi ressamların önemli eserleri sanatseverlerin ilgisine sunuldu. Peker Sanat Galerisi’nde yer alan sergi 20 Nisan Cuma gününe dek görülebilir. 

Her şey sanat için
Peker Grup Başkanı İşadamı Peker, başkentin ünlü sanayicilerinden biri. Başlangıçta koleksiyon için girdiği resim alma işi, zamanla resim tutkusuna dönüşmüş. Sanat Tarihi kitapları okumak, internet üzerinden genç ressamları araştırmak, uzun zamandır Peker’in rutin günlük işleri arasında. Sanat eserlerini ‘ileride değerlenir’ diye değil reklerine, ışığına, tekniğine göre değerlendiriyor. Birçok işadamı arkadaşının eleştirilerine rağmen Peker’in resime ayırdığı bütçe de tutkusuyla doğru orantılı bir şekilde artmış. Türkiye’nin ünlü ressamlarının eserlerini koleksiyonuna katmaya çalışmış. Şu anda 200’den fazla ünlü ressamın bine yakın eseri Peker’in koleksiyonunda yer alıyor. Türk resim sanatının ünlü isimlerini ve eserlerini ziyaretçilere sunmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyan Peker, resim sanatının duayenlerinin ilgisinden de memnun. Tek amacının resim sanatına katkıda bulunmak olduğunu söyleyen Peker, şöyle konuştu: “Galeride imkânları olmayan genç ressamlarımıza sergi açma imkânı sağlayacağız. Engelli çocuklarımıza, öğrencilerimize resim dersi vermeyi hedefliyoruz. Ressamlarımızı ve sanatseverleri bir araya getireceğiz. Bu ilk sergimizdi ve ünlü ressamların katılması ayrı bir güzellik oluşturdu. Bütün dostlarımız da bu gecede bizleri yalnız bırakmadı. Sanatı desteklemek ve sanatçıları bir araya getirerek sanatçıların önünü açmak için kültür sanat etkinliklerimizi sürdüreceğiz.”