Annemin şarkısı Saraybosna'da

Annemin şarkısı Saraybosna'da
Annemin şarkısı Saraybosna'da

Erol Mintaş’ın ilk uzun metraj filmi Annemin Şarkısı (Klama Dayîka Min)’nın dünya prömiyeri 20 Ağustos Çarşamba akşamı 20. Saraybosna Film Festivali’nde yapıldı. Uluslararası Yarışma bölümünde dünya prömiyerini gerçekleştiren filmin gösterimine yönetmeni Erol Mintaş ile beraber oyuncuları Feyyaz Duman, Zübeyde Ronahi, Aziz Çapkurt ve film ekibi katıldı. Özellikle filmde anne rolünü oynayan 70 yaşındaki Zübeyde Ronahi oyunculuğu ile ilgi topladı ve bol alkış aldı.

Jüri başkanlığını usta yönetmen Bela Tarr’ın yaptığı, ayrıca jürisinde ünlü Amerikalı oyuncu Melissa Leo ve Tate Modern’in direktörü Chris Dercon gibi önemli isimlerin yer aldığı Uluslararası Yarışma bölümünün ödülleri 23 Ağustos Cumartesi akşamı açıklanacak.

Zorunlu göçten sonra Tarlabaşı kentsel dönüşüm projesiyle beraber ikinci bir göçe zorlanan, hafızalarındaki şarkının peşine düşmüş bir anne ile oğlunun samimi hikayesinin anlatıldığı filmin çekimleri 2013 sonbaharında İstanbul ve Doğubeyazıt’ta gerçekleştirildi.

Filmin başrollerinde Feyyaz Duman, Zübeyde Ronahi ve Nesrin Cavadzade yer alırken onlara Aziz Çapkurt, Ferit Kaya, Mehmet Ünal ve Cüneyt Yalaz eşlik ediyor.

Türkiye -Fransa-Almanya ortak yapımı Annemin Şarkısı’nın görüntü yönetmenliğini George Chiper-Lillemark yaparken, filmin sanat yönetmenliğini İsmail Durmaz üstleniyor. Alexandru Radu’nun kurgusunu yaptığı filmin özgün müzikleri Başar Ünder’e ait.

Fransa’da CNC Cinema du Monde fonu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden destek alan Annemin Şarkısı, yapım aşamasındayken, İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Atölyesi kapsamında 1000 Volt Post Prodüksiyonu Ödülü ve Başka Sinema Dağıtım Ödülü’nü de kazanmıştı. Film henüz senaryo aşamasındayken Notos Dergisi tarafından verilen Uzun Metraj Sinema Filmi Senaryo Ödülleri’nde 1.liğe layık görüldü.