Antakya Bienali'ni Hollanda destekliyor

Antakya Bienali'ni Hollanda destekliyor
Antakya Bienali'ni Hollanda destekliyor

Vasselina Nikolaeva nın da katıldığı Antakya Bienali 15 Ekim de başlayacak.

Haber: MÜGE AKGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Tüm yollar kültür ve sanatta kesişiyor. Çağımızın ‘yumuşak gücü’ sanat ,  uluslararası ilişkilerde siyasi, askeri ve ticari gücü tahtından edecek gibi görünüyor. Siyasi ve ticari ilişkilerin yetmediğini gören ülkeler artık kültürel işbirliğine geçmişe oranla çok daha fazla önem vermeye başladı.
Türkiye ile ilişkileri 1612 yılında başlayan, ülkesinde Türkiye’den giden 400 bin göçmeni barındıran Hollanda da bu yeni güce önem veren ülkeler arasında. Hollanda Kraliyet İstanbul Başkonsolosluğu birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe destek veriyor. Bunlardan biri de 2. Uluslararası Antakya Bienali. Perşembe akşamı Hollanda Sarayı’nda verilen bir resepsiyonla 2. Uluslararası Antakya Bienali’nin tanıtımı yapıldı.
Başkonsolos Onno Kerves, Antakya Bienali’ne neden destek verdiklerini  “Hollanda için Türkiye ile kültürel işbirliği, İstanbul’un da ötesinde henüz keşfedilmemiş  alanlara ulaşmak anlamını giderek daha fazla taşıyor. Bu doğrultuda da Çanakkale, İzmir , Kars, Mardin, Sinop ve Antakya’daki kültür ve sanata odaklanan ulusal ve uluslararası inisiyatifleri teşvik ediyoruz” diyerek açıklıyor.  

40 sanatçı Antakya’da
‘Anlayışınız için teşekkür ederiz/ Thank you for your understanding’ başlıklı 2. Uluslararası Antakya Bienali, 15 Ekim- 20 Kasım tarihleri arasında yapılıyor. Antakya Akademisi Derneği tarafından düzenlenen Antakya Bienali’nin küratörlüğünü Arzu Yayıntaş ve Dessislava Dimova üstlenmiş. Bienale Türkiye, Hollanda, Bulgaristan, Avusturya, Suriye, Belçika ve Ürdün’den 40’a yakın sanatçı katılıyor.