Antalya'da Sinan Çetin de var, Semih Kaplanoğlu da

Antalya'da Sinan Çetin de var, Semih Kaplanoğlu da
Antalya'da Sinan Çetin de var, Semih Kaplanoğlu da

Bora Altaş ın oynadığı Bal da yarışmada.

ANTALYA - Altın Portakal Film Festivali’nde yarışacak filmler belli oldu. Derviş Zaim, Semih Kaplanoğlu, Tayfun Pirselimoğlu, İlksen Başarır gibi bol ödüllü yönetmenlerin yanı sıra dokuz yönetmen ilk filmiyle Altın Portakal için yarışacak. Sinan Çetin ve Orhan Oğuz gibi deneyimli yönetmenler de uzun yıllar sonra Altın Portakal’da boy gösterecek.
9-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ulusal uzun metraj film yarışmasında yarışacak filmler, dün ön jüri üyelerinin Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği Platformu’nda yaptığı toplantı sonucunda belli oldu. Biket İlhan, Bülent Vardar, Deniz Yavuz, Engin Ayça, Ulaş Cihan Şimşek, Vildan Atasever ve Ziya Öztan’dan oluşan ön jüri, başvuran 47 film arasından 15 filmi yarışmaya değer gördü.

Büyük ödül 330 bin lira
Yarışacak yapımlar arasında Semih Kaplanoğlu’nun Berlin’de Altın Ayı ödülünü kazanan ‘Bal’, Tayfun Pirselimolğu’nun dünya prömiyerini Locarno Film Festivali’nde gerçekleştiren ‘Saç’, şu sıralar Venedik’te Genç Aslan ödülü için yarışan Seren Yüce’nin ‘Çoğunluk’ ve Toronto Film Festivali’nde görücüye çıkan Belma Baş’ın ‘Zefir’ isimli filmleri de yer alıyor.
330 bin lirası en iyi filme olmak üzere 630 bin lira ödül dağıtılacak olan festivalde Kadir İnanır’ın başkanlığını yaptığı ulusal uzun metraj film jürisi Murathan Mungan, Melten Cumbul, Tomris Giritlioğlu, Meral Okay,  Atilla Dorsay, Gökhan Kırdar, Zinos Panagiotidis ve Mehmet Aktekin’den oluşuyor. (Kültür Sanat)