@ErkanAktug

Antalya'da zafer gençlerin olacak

38'inci Altın Portakal Film Festivali'nde on binlerce Antalyalıyı sokağa döken ilk günkü kortej heyecanı yerini yarışma heyecanına bıraktı.
Haber: ERKAN AKTUĞ / Arşivi

ANTALYA - 38'inci Altın Portakal Film Festivali'nde on binlerce Antalyalıyı sokağa döken ilk günkü kortej heyecanı yerini yarışma heyecanına bıraktı. Ancak baştan belirtelim bu yıl Altın Portakal'a her koşulda genç sinemacılar damgasını vuracak.
Çünkü Zeki Demirkubuz'dan Barış Pirhasan'a, Handan İpekçi'den Serdar Akar'a, Ömer
Uğur'dan Ömer Faruk Sorak'a, Kazım Öz'den Gani Rüzgar Şavata'ya yarışmada filmi bulunan yönetmenlerin hemen hemen hepsi genç isimlerden oluşuyor. Dolayısıyla zafer genç sinemanın olacak. Bitmeyen 'Yeşilçam'ın bitip bitmediği' tartışmasının cevabı da böylece daha bir netlik kazanıyor.
Demirkubuz önde
Şimdiden tahmin yapmak güç ama festivalde
'karanlık üzerine öyküler' üçlemesinin iki filmi 'Yazgı' ve 'İtiraf' ile yarışan Zeki Demirkubuz'un bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Önceki gün gördüğümüz
'İtiraf' Altın Portakal'ın ciddi adaylarından...
Demirkubuz 'İtiraf'ta ilişkileri çatırdayan genç bir burjuva çiftini mercek altına alıyor. Her zaman kendi senaryosunu çekmeyi tercih eden, bu kez kamerayı da kendisi kullanan Demirkubuz, sıkıcı olmaya son derece müsait bildik kıskanç koca ve karısı öyküsünün üstesinden usta işi senaryosu ve oyuncu yönetimiyle geliyor. Başrollerdeki Taner Birsel ve Başak Köklükaya deyiş yerindeyse döktürüyor ve oyuncu ödüllerine çok yakın duruyor.
Görme imkânı bulduğumuz diğer yapım, Barış Pirhasan'ın 12 Ekim'de ticari gösterime çıkacak filmi 'O da Beni Seviyor'. Pirhasan 1970'li yılların Malatya'sında geçen
'sımsıcak' bir ilkgençlik öyküsü anlatıyor. 13 yaşında ortaokul öğrencisi Esma, kırıklarla dolu karnesi yüzünden babasının asker arkadaşı Kemal'in evine 'sürgüne'
gönderilir. Aynı gün, yıllar önce sözlüsünü terk edip sevdiği adamla kaçan Saliha da eve dönmüştür. Esra, bir süre sonra Kemal'lerin yakın dostu bir Alevi ailesinin oğlu Hüseyin'e tutulur ve Saliha ile sırdaş olur.
'O da Beni Seviyor' dönemi yansıtmadaki başarısı, yer yer komediye kayan akıcı anlatımı, Alevilik ve Sünniliği bir çatışma olarak değil zenginlik olarak ele alışı ve Jürgen Jürges imzası taşıyan görüntüleriyle jüriyi zorlayacak filmlerden. Birbirinden usta oyuncuların rol aldığı filmde genç oyuncular Ece Ekşi ve Luk Piyes de göz doldurmayı başarıyor.
Dünya galası Rotterdam'da yapılan, Milano Film Festivali'nde en iyi film ödülü kazanan Kazım Öz'ün yönettiği 'Fotoğraf', beğeni toplayan bir diğer film. Biri askere gitmek, diğeri gerillaya katılmak için yola çıkan ve otobüste yan yana yolculuk eden iki gencin öyküsünü özenli bir sinema diliyle perdeye yansıtan 'Fotoğraf', sinemamızın, henüz Marmara Üniversitesi Sinema TV Bölümü öğrencisi olan, 'gencecik' bir yönetmen kazandığını müjdeliyor.