Antalya'ya seyirciyi sinemayla barıştıran başkan: Ömer Vargı

Antalya'ya seyirciyi sinemayla barıştıran başkan: Ömer Vargı
Antalya'ya seyirciyi sinemayla barıştıran başkan: Ömer Vargı
29 Kasım-6 Aralık tarihlerinde yapılacak 52. Antalya Film Festivali Ulusal Yarışma Jürisi'ne Türkiye sinemasını izleyicisiyle barıştıran 'Eşkıya'nın yapımcısı ve Cem Yılmaz'lı 'Her Şey Çok Güzel Olacak', 'Kabadayı', 'İnşaat' gibi filmlerin yönetmeni Ömer Vargı başkanlık edecek.

Yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği filmlerle Türkiye sinemasını izleyicisiyle barıştıran isimlerden Ömer Vargı, 29 Kasım- 6 Aralık tarihleri arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek 52. Antalya Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Yarışma Jürisi’nin başkanlığını yapacak.

Sinemaya 1974 yılında Yılmaz Güney ve Şerif Gören ile 'Endişe' filminde çalışarak başlayan Ömer Vargı, 'Deprem', 'Taksi Şoförü' ve 'Nehir' filmlerinde Gören’in asistanlığını yaptı. 80’li yıllarda uzun metrajlı film yapımına başlayan Vargı, Link Prodüksiyon ve Filma-Cass’ın ortağı olarak, birçok uzun metrajlı filminin yanı sıra 1977 yılından bugüne dek binden fazla reklam filmi yönetti.

Altın Portakal nereye koşuyor?

Sinemamızın krizde olduğu yıllardan çıkmasını ve izleyicisiyle barışmasını sağlayan iki önemli gişe filminin, Şerif Gören imzalı 'Amerikalı' (1993) ile Yavuz Turgul imzalı 'Eşkıya'nın (1996) yapımcılığını Filma-Cass üstlendi. Vargı, 1998 yılında ilk kez bir uzun metraj film için yönetmenlik koltuğuna oturdu; hem izleyici hem eleştirmenler tarafından beğenilen 'Her Şey Çok Güzel Olacak'a imza attı. Ardından 'İnşaat' (2003), 'Kabadayı' (2007), 'Anadolu Kartalları' (2011) ve 'İnşaat 2'yi (2015) yönetti.

150 sinemacıdan Antalya Film Festivali'ne tepki: Katılmayacağız!

52. Antalya Film Festivali ve jüri başkanlığıyla ilgili olarak Ömer Vargı; “Sinema; yaratanı, yapanı, izleyicisi, yazarları ve festivalleriyle bir bütün. Antalya Film Festivali’nin, bu bütün içinde sinemamız adına korunması ve sahip çıkılması gereken geleneksel bir yapısının olduğunu düşünüyorum” dedi.