Antep'te sinema aşkı!

Antep'te sinema aşkı!
Antep'te sinema aşkı!
Gaziantep'te bir grup insanın çabalarıyla dört yıldır düzenlenen Nar Film Festivali, önemli bir seçkiyi Antepli sinemaseverlere ulaştırıyor.
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

Gaziantep’te dört yıldır mütevazı olanaklarla bir film festivali düzenleniyor. Nar Bilim ve Kültür Sanat Derneği tarafından düzenlenen Nar Film Festivali, yılın öne çıkan ulusal ve uluslararası filmlerini, belgeselleri, kısa filmleri bir araya getirerek Antep halkının karşısına çıkıyor.
Başta Acarsan Holding olmak üzere birkaç firmadan aldıkları destekle ve kendi olanaklarını seferber ederek festivali gerçekleştiren, konuklarını ağırlayan dernek üyeleri, bütün çabalarına rağmen Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Gaziantep Büyük Şehir Belediyesi’nden destek alamamaktan yana sıkıntılı. Bu yıl Yavuz Turgul’un ‘Muhsin Bey’ filminin restore edilmiş haliyle gösterileceği, başrol oyuncuları Şener Şen ve Uğur Yücel’in de katılacağı bir açılış programı planlayan Nar Film Festivali yöneticileri Soma’da yaşanan maden faciasından sonra açılış töreni yapmaktan vazgeçti. Şener Şen ve Uğur Yücel de yaşanan katliamdan etkilenerek Antep’le gelemeyeceklerini bildirdiler. Festival hızlı bir refleks göstererek film gösterimlerinden önce gösterilmek üzere Soma’da hayatını kaybeden işçilere ve iş kazalarına dikkat çeken bir film hazırladı. Film gösterimlerinin ve etkinliklerinin gündem maddelerinden birisini de Soma’da yaşananlar oluşturdu.

Türkiye sineması konuşuldu

Benim de konuşmacıları arasında bulunduğum, ‘Türkiye Sineması’nın Yüz Yılı’ başlıklı bir panel ise Gaziantep Öğretmen Evi’nde gerçekleştirildi. Tarihi bir kilisede bulunan Öğretmen Evi’nin avlusunda gerçekleştirdiğimiz söyleşiye yapımcı Neci Sarıcı, senarist Önder Çakar ve sinema yazarı Gökşen Aydemir de katıldı.
Bu yılın festival programında dikkat çeken yapımlar ise şöyle: ‘Köksüz’, ‘Mavi Ring’, Saroyan Ülkesi’, Şimdiki Zaman ’, ‘Üç Yol’ ve ‘Yozgat Blues’. Ayrıca Coen Biraderler’in son filmi ‘Sen Şarkılarını Söyle’ de bugün Antepli sinemaseverlerle buluşacak. Bunların dışında kurmacalar, belgeseller ve kısa filmlerden oluşan elliyi aşkın film de festival programında yer alıyor.
Benim açımdan festivalin en önemli kazanımlarından birisi ise daha önce görme fırsatı bulamadığım Metin Erksan’ın 1968 yapımı filmi ‘Kuyu’yu izlemek oldu. Erksan’ın yönetmenlik dehasına bir kez daha şapka çıkartırken, filmin çekim serüvenini ve yaşananları da yapımcısı Metin Sarıcı’dan dinlemek önemli bir deneyimdi.
21 Mayıs’a kadar devam edecek festival; sinema sevgisinin ve bir şeyler yaratma iradesinin bütün zorlukların üzerinden gelebileceğini açıkça gösteriyor bir kez daha. Umarım Nar Film Festivali, gelecek yıl yerel yönetimlerden de gerekli desteği görür ve giderek büyüyerek Gaziantep’in vazgeçilmez sanat etkinliklerinden birisi olarak kente hizmet etmeyi sürdürür.