Antik Anadolu'nun tanıkları bir arada

Antik Anadolu'nun tanıkları bir arada
Antik Anadolu'nun tanıkları bir arada
Arkaik dönemden Bizans'a yaklaşık 300 adet obje ve 477 adet sikkenin yer aldığı 'Antik Anadolu'nun Tanıkları: Muharrem Kayhan Koleksiyonu' sergisi İzmir'deki Arkas Sanat Merkezi'nde açıldı. Sergi, Antik Çağ'daki Anadolu'yu keşfetmek isteyenler için hazine değerinde...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

2011’den bu yana yıldır İzmir’in kültür sanat dünyasına katkısı büyük olan Arkas Sanat Merkezi’nde açılan heyecan verici yeni bir sergi için daha İzmir’deyiz.

Türkiye’nin en önemli özel koleksiyonlarından biri olarak gösterilen 'Antik Anadolu’nun Tanıkları: Muharrem Kayhan Koleksiyonu' Arkas Sanat Merkezi’nde sergileniyor.

Söke’li olan, “İonia ve Karia’nın içinde doğup büyüdüm” diyen Muharrem Kayhan’ın toprak altı buluntular merakı 1980’lerde başlamış. Kayhan’ın koleksiyonunda  Arkaik, Klasik ve Hellenistik dönemlerden sikkelerin yanı sıra Roma heykelleri, camlar, fosiller ve takı gibi çeşitli objeler de var.

Kayhan, zaman içinde bir koleksiyonun bir bölge ve coğrafyayla sınırlandırmak gerektiğini de öğrenmiş. Zaten sergi direktörü Müjde Unustası ve küratör Jean-Luc Maeso tematik olarak sikkelerle objeler arasında bir bağ kurarak yapıyı kurmuşlar.


Muharrem Kayhan’ın koleksiyonerliği evlilik hediyesi olarak aldığı bir küçük heykelcikle başlamış. Bugün koleksiyonunun en önemli parçalarından biri de eşinin 50 doğum günü armağanı olarak aldığı oturan kadın heykeli.

Arkaik, Klasik ve Hellenistik Çağ’da Karya ve İonya bölgesine ait yaklaşık 2000 sikke ve 1315 tarihi objenin bulunduğu Muharrem Kayhan Koleksiyonunun en önemli bölümünü sikkeler oluşturuyor. Bazıları dünyada tek örnek olan bu sikkeler, Lydia Krallığı’nda başlayan sikke darbı kültürünün gelişimini ortaya koyması açısından büyük öneme sahip.

Para bir hesap birimi, değişim ve değer biriktirme aracı. Ancak sergide tüm açıklığıyla gözler önüne serildiği gibi Antik sikkelerin iki önemli özelliği daha var.  Her biri hem dönemlerine ait çok önemli birer belge, hem de kendi başına birer sanat eseri.

Sikkelerin bir bölümü o kadar küçük ki ancak mercek altında üzerindeki baskılar, resimleri görmek mümkün oluyor. Kim bilir bu küçüklük belki de döneminin enflasyonunu, içinde oldukları maddi sıkıntıların işareti.

Sergide koleksiyonun en önemli bölümünü oluşturan bu sikkelerden 477 örnek yer alıyor. Antik Çağ’daki yaşamı, alışkanlıkları, inançları, günlük hayatta kullanılan ve ait oldukları dönemin yaşam biçimini ortaya koyan yaklaşık 300 adet obje de sikkelerin yanı sıra sergileniyor.

SİKKELERİ YURT DIŞINDAKİ MÜZAYEDELERDEN ALDIM
Muharrem Kayhan’ın sikkeleri üzerine bugüne dek iki uluslararası bilimsel katalog yayınlanmış. Sikkelerin büyük bölümü yurt içinden temin edilmiş. Ancak  uluslararası piyasalardan ve zamanında yurt dışına götürülmüş, yurt dışındaki müzayedelerden alınmış parçalar da var.

Kayhan “Bu sikkelerin darp edildikleri topraklara kazandırmanın mutluluğunu yaşadım, yaşıyorum. Bu koleksiyon benim değil Türkiye’nin. Ben yeddieminiyim diyebilirim, yani bana emanet. Önemli olan bunları korumak” diyor.


Ancak, “Bir koleksiyonu sadece toplamak değil, paylaşmak da heyecanlandırır” dese de, Kayhan bu serginin ilk ve son olduğunu söylüyor.  Kayhan, aktif  sikke koleksiyonerliğini de bu sergiyle noktalamış. Nedeni ise koleksiyonun eksiklerinin hem çok az olması hem de artık bu sikkelerin çok ender ve erişilmeyecek değerde olmaları.

KÜLTÜR VARLIKLARIMIZ GELECEK NESİLLERE AKTARILMALI
Serginin açılışında konuşan Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, “Belirli bir tarihsel dönem ve coğrafya ile sınırlı tutulmuş olan Muharrem Kayhan Koleksiyonu, hiç kuşkusuz sadece Türkiye’de değil, dünyada da özellikle Batı Anadolu sikkeleri konusunda en önemli koleksiyonlardan bir tanesi. Kültür varlıklarımız, korunması ve gelecek nesillere aktarılması gereken değerler. Sadece toplamak tek başına yeterli değil, bu eserleri sergileme yoluyla paylaşarak sahip olduğumuz mirasın tanınmasına katkıda bulunmak ve korunması gerektiğini öğretmek de çok önemli” diyor.

Hem Arkas’ın hem de Kayhan’ın arzusu İstanbullular başta olmak üzere tüm Türkiye’den sanatseverlerin, geçmiş uygarlıkları merak edenlerin ama özellikle de öğrencilerin gelip sergiyi dolaşması. Özetle bir daha tekrarı mümkün olmayan, Arkas Sanat Merkezi’nde  20 Mart’a kadar devam edecek bu sergiyi kaçırmayın deriz...
Arkas Sanat Merkezi: 1380 Sok. No.1 Alsancak-İzmir
Ziyaret: Pazartesi hariç, Salı-Pazar 10.00-18.00, Perşembe 10.00-20.00 Giriş Ücretsiz.

SİKKE NEDİR?

Ünlü İngiliz sanat tarihçisi ve nümismat Charles Seltman’ın tanımına göre “Metal, mal değiş tokuşunu kolaylaştırmak için kullanıldığında para birimidir. Para birimi, belli ağırlık standartlarına göre kullanıldığında paradır. Bir araç ile damgalanmış para ise sikkedir. Metalin kendi değeri, ağırlığının bilinçli bir şekilde ayarlanması ve belli otoriteye ait bir araç ya da işaret; bu üç unsur bir araya gelerek sikkeyi oluşturur”.