Antonio Banderas, iyi niyet elçisi oldu

Antonio Banderas, iyi niyet elçisi oldu
Antonio Banderas, iyi niyet elçisi oldu
Ünlü İspanyol oyuncu Antonio Banderas, BM Kalkınma Programı'nın (UNDP) iyi niyet elçiliğine atandı

UNDP’den bugün yapılan açıklamada, 50 yaşındaki ünlü oyuncunun, yoksullukla mücadele konusunda UNDP’nin iyi niyet elçisi olarak görev yapacağı ve bu kapsamda 2015 yılına kadar BM Binyıl Kalkınma Hedeflerine ulaşmada elinden gelen desteği sağlayacağı bildirildi.

Hedefler, yoksulluk ve açlığı ortadan kaldırma, evrensel temel eğitimi sağlama, kadının toplumdaki rolünü güçlendirme, çocuk ölümlerini ve doğum sonrası anne ölümlerini önleme, AIDS gibi ölümcül hastalıklarla mücadele, çevresel sürdürülebilirlik ve kalkınma için küresel ortaklık kurulması olarak belirlenmişti.

Banderas, yaptığı açıklamada, "Yoksulluk, bizi yapabileceklerimizden alıkoyuyor, bu yüzden tüm gücümüzle yoksulluğu ortadan kaldırmak için çaba harcamalıyız, bunu yapacak bilgiye, araçlara ve kaynaklara sahibiz" dedi.

Ünlü oyuncu Binyıl Kalkınma Hedeflerine ulaşılması için özellikle Afrika ve Latin Amerika ülkelerine odaklanacağını söyledi. Futbolu çok seven Banderas, UNDP’nin diğer iyi niyet elçileri olan ünlü futbolcular Didier Drogba, Ronaldo ve Zinedine Zidane ile birlikte çalışmak istediğini de söyledi.

UNDP Başkanı Helen Clark da yaptığı açıklamada, her zaman yoksullara destek olan Banderas’ın, UNDP’nin iyi niyet elçilerinin arasına katılmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

UNDP’nin diğer iyi niyet elçileri arasında tenis yıldızı Maria Sharapova, Japon aktris Misako Kono ve Norveç Prensi Haakon Magnus bulunuyor. (aa)