Argento'nun 'Uykusuz' dönüşü

Başrollerini Max Von Sydow, Stefano Dionisi ve Chiara Caselli'nin paylaştığı 'Uykusuz' (Sleepless) Dario...

İSTANBUL - Başrollerini Max Von Sydow, Stefano Dionisi ve Chiara Caselli'nin paylaştığı 'Uykusuz' (Sleepless) Dario Argento'nun imzasını taşıyor. Film korkunç cinayetler işleyen 'Gölge Katili'yle yıllardır onun izini süren emekli komiserin mücadelesini anlatıyor.
'Uykusuz' müşterisinin uyurken çıkardığı tuhaf mırıldanmalardan korkarak evden aceleyle kaçmaya çalışan bir fahşenin yaptığı ürkünç keşifle başlıyor. Kadın tüm korkusuna rağmen müşterisinin evinde bulduğu özel bir dosyayı yanına alır. Bu dosyada diş ve saç parçaları, basında çıkan cinayet haberlerinin kupürleri ve genç kadınların parçalanmış vücutlarının fotoğrafları gibi yıllar öncesine ait korkunç kanıtlar vardır.
1983 yılında 'Gölge Katili' lakabıyla anılan ve dehşet verici cinayetler işleyen katilin öldüğüne inanılmıştır. 17 yıl sonra bir fahişenin vahşice katledilmesiyle olaylar yeniden başlar. Kullandığı metotlarla dedektiflerin aklını karıştıran katil kurbanlarını esrarengiz ve saplantılı ninniler söyleyerek öldürmektedir.
Katilin izini süren emekli komiser 1983 yılında annesini katilin öldürdüğü bir çocuğa "Bütün hayatım boyunca olsa bile katili bulacağım!" sözünü verdiğini hatırlayarak yeniden göreve gelir.
Kendine özgü tarzıyla beyazperdenin gerilim ve korku sineması ustası olarak
anılan Argento bu filminde de gündelik yaşantımıza gizlenmiş ve belki de hiç farkında olmadığımız ürkünç ayrıntıları bir kez daha yüzümüze vuruyor.