Arjantinli maçonun ada gezintileri

13. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde bugün Arjantin yapımı bir Dogma filmi gösterilecek.

ANKARA - 13. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde bugün Arjantin yapımı bir Dogma filmi gösterilecek. TÜRSAK'ın düzenlediği İstanbul Sinema-Tarih Buluşması'nda da gösterilen Jose Luis Marques'in 'Fuckland' adlı filmi 1995 yılında Falkland Adaları'nda çekilmiş.
Arjantin yakınlarındaki adalar için 1982'de Arjantin'le yüzyıllardır adaları elinde tutan İngiltere savaşmıştı. Film, yıllar sonra adaların Arjantililere açılmasıyla eline video kamerasını alıp Falkland'a giden Fabian'ı anlatıyor. Tipik bir Arjantinli olan Fabian, hem adayı görüntüler hem de adada yaşayan bir İngiliz kadınla birlikte olmak için uğraşır. Fabian'ın hareketli kamerasından izlenen film, savaşı kadınlara yönelten maço milliyetçilere yönelik eğlenceli bir taşlama. Film, Kızılırmak Sineması'nda saat 12.00'de görülebilir.
Günün diğer ilgi çekici filmi saat 19.15'te Ekin Kültür Merkezi'nde. Almanya'da yaşayan Türk yönetmen Ayşe Polat'ın imzasını taşıyan 'Yurtdışı Turnesi'. Kısa filmlerle dikkat çeken Polat'ın ilk uzun metrajlı çalışması aynı zamanda festivalin Ulusal Yarışma bölümüne dahil. Film, küçük kızlarla arası hiç iyi olmayan eşcinsel pop şarkıcısı Zeki'nin ölen arkadaşının kızı Senay'la çıktığı yolculuğu anlatıyor. Almanya'dan Fransa ve Türkiye'ye uzanan yolculukta farklı bir duygusallık yakalayan ikili, çeşitli maceralara da karışacaktır. Film de Özay Fecht de rol alıyor. (Kültür Sanat)