Arka sokaklarda neler oluyor? Şevket Çoruh Baba Sahne'yi anlattı

Arka sokaklarda neler oluyor? Şevket Çoruh Baba Sahne'yi anlattı
Arka sokaklarda neler oluyor? Şevket Çoruh Baba Sahne'yi anlattı
Bugünlerde Kadıköy'de arka sokaklarda çok "baba" şeyler oluyor. Arka Sokaklar ekibinin Mesut Komiseri Şevket Çoruh'la bir inşaata girdik. Hayır bu İnşaat filminin seti değildi. Sanatın ve tiyatronun doğumhanesindeydik desek yeridir. Peki ne yapıyorduk orada? Baba Sahne'nin doğumuna tanıklık ediyorduk...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Burası Kadıköy Bahariye'de aslında arka sokaklar klasmanına girmeyecek bir sokak. Oldukça işlek, sosyal hayatımızda "Rexx Sineması sokağı" olarak dilimizde yer eden bir mekan. Şevket Çoruh ve ekibi yoğun bir çalışma içerisinde. Duvarlar sökülüyor, zemin değiştiriliyor ve çok yakında Türk tiyatrosuna yeni bir soluk kazandıracak oyunların sahneleneceği bir alan ortaya çıkartılıyor. Arka Sokaklar'ın Mesut Komiseri, çocuğunun doğumunu bekleyen bir baba gibi heyecanlı ve mutlu. Yapılacak çok iş var ama iyi ki bu işi yapan birileri var dedirtiyor insana. Sizler için çok yakında kapalı gişe oyunlara sahne olacak Baba Sahne'yi Şevket Çoruh'a sorduk...

 

Baba Sahne'nin kuruluş amacı nedir?

Baba Sahne'yi bizi var eden şeyin tiyatro olduğunu bilerek, eğer bir sahnemiz olursa yetim kalmayacağımızı hissettiğimiz için yaptık. Bir çok yorumlar da oldu tabii. Mesela Mustafa Üstündağ; "Cenazemizin kalkacağı yer belli oldu." dedi. Bizler için önemli bir şey bu. İnşallah seyircilermizle buluşup bir şeyler paylaşırız. 

Şevket Çoruh, Çiçek Taksi'den Sultan Makamına, Çakallarla Dans'tan İnşaat'a ve uzun yıllardır da Arka Sokaklar'la pek çok farklı projede karşımıza çıktı. Baba Sahne bu projelerin izleyici kitlesini mi bir araya getirecek?

Bunlar birbirlerinden çok farklı projeler. Biçim olarak yanyana pek koyamayız. Tiyatronun amacı kitlelere ulaşmak, bunu da biz oyunculuğu öğrendiğimiz aşamada tiyatro ile öğrendik. Yazarların, oyuncuların yüzyıllardır yaptığı şeyi biz tekrar yapmaya çalışıyoruz. Görüldüğü üzere henüz bir sahnemiz yok ama benimle beraber yürüyen arkadaşlarımla biz de bunu Baba Sahne de oluşturmaya başladık. Baba Sahne Türkiye'yi anlatan bir sahne haline gelecek.

Baba Sahne'nin serüveni nasıl başladı?

27 Mart'ta bu mekanı satın aldık. Çok enteresan, tapuda da burası tiyatro olarak gözüken bir yer. Burayı yapan müteahhit Mustafa Ekşioğlu, mekanı tiyatro olarak kaydettirmiş. Burası sonrasında sinema, ateri salonu ve oyun alanı yapılmış ama 1970'lerin başında yapılan bu binayı asıl yapım nedeni olan tiyatroya tekrar dönüştürmeye çalışıyoruz.


Sadece tiyatro mu olacak yoksa başka etkinlikleri de görebilecek miyiz?

Ana meselemiz tiyatro ama arada konserler de olacak bu alanı çok amaçlı kullanmak da istiyoruz.


Bu proje devletten bir destek görüyor mu?

Biz müteahhit değiliz, Türkiye'de altı ayda binlerce dairelik toplu konutlar yapılabiliyor ama tiyatro salonu yapmaya kalktığınız zaman bu zor. Büyük maliyetler karşınıza çıkıyor ve ne devletten ne de özel sektörden bir destek olmuyor. Daha dorğusu böyle bir desteğin olmadığını da öğrendik. Başka şey yapsanız korkunç yardımlar alıyorsunuz. Bu ara çok moda olduğu üzere bizim bir vakfımız yok, keşke olsaydı büyük yardımlar alabilirdik. Kendi çabamızla kendi yağımızla yapabildiğimiz bir yer. Yıllarca televizyondan kazandığımız paralarla yapmaya çalışıyoruz tabii bu yeterli değil.


Sanat camiası peki Baba Sahne'ye destek veriyor mu?

Sanat camiasından pek çok kişi destekledi. Bu işe gönül veren herkes yardımcı olmaya çalıştı. Böyle de olması gerekir. Hepsine de çok teşekkür ediyoruz. Burada pek çok büyük sanatçıyla birlikte oyunlar da oynayacağız.


Türkiye'de bir dönem Devekuşu Kabare bir ekol oluşturdu. Baba Sahne'nin içinden de böyle bir ekol çıkacak mı?

Uslup olarak Devekuşu Kabare'ye de Ferhan Şensoy'a da yakınız. Biraz daha yerli oyunlar olacak, Baba Sahne'yi kuruluş aşamasında yazar arkadaşlarımızla birlikte oluşturduk. Kendi yazdığı oyunları oynayan bir ekip olacağız. 

 

BKM gibi tiyatroyu televizyona taşıyan projeler çıkartacak mı Baba Sahne?

BKM'nın yaptığı televizyon gelenekli bir iş haline geldi. Yaptıkları şey tiyatro değil, skeç. Televizyon için yapılmış işler. Tiyatroya benzer ama değil. Biz böyle bir model düşünmüyoruz. Buradan bir televizyon programı çıkartmayacağız. Burası kendi başına özel, bağımsız bir sahne olacak.

 

Pek çok genç tiyatrocunun kısa sürede dizi oyunculuğuna atlama hevesinde olduğunu görüyoruz. Bu konuda bir yorumunuz var mı?

Kimin nereye atladığı bizi pek ilgilendirmiyor. Ben o konuda yorum yapmak istemiyorum. Biz bu işe atladık. Baba Sahne bizim baba ocağımız olacak. Biz burada hem bizim, hem de gelecekte tiyatroya gönül veren insanların kullanabileceği bir yer kuruyoruz. Hayallerimiz için bir başlangıç burası, inşallah büyütürüz genişletiriz.

 

Peki Baba Sahne ne zaman perdelerini açacak?

Yapılacak daha çok iş var. Biz Ekim'de sahnemizi açmayı düşünüyoruz. 300 kişilik bir kapasitesi olacak. Yetiştirmeye çalışıyoruz, elimizde avucumuzda ne varsa satmaya başladık. bir kaç ev arabalarımız vs. kalan ne varsa satıp sahneyi bitirmeye uğraşacağız. Bize bizden başka kimsenin faydası olmadığını anladık.

 

Genç kuşak tiyatrocular, bu hamlenizle sizi tiyatronun Don Kişot'u olarak görüyorlar. Yaptığınız şey gerçekten böyle hissettiriyor mu?

Türkiye'de zaten sanat yapmak bir Don Kişot'luk. Sağ olsun genç arkadaşlar. Kapanan tiyatro ve sinemaları düşündüğünüz zaman artık sanat AVM'lerin içine sıkışan sahneler halinde. Kültür Bakanlığının desteklemediği bir alanda, bir salon yapmaya kalkıyoruz hiçbir muhatap yok. Size nasıl destek olabiliriz diyen devlet büyüğü de az. Biz de buraya sahip çıkmak durumundayız, biz olduğumuz sürece burası bir AVM olmayacak.


Şevket Çoruh için Arka Sokaklar ve Baba Sahne projeleri birlikte mi yürüyecek? Mesut Komiser için kafanızda biçtiğiniz bir ömür var mı?

Arka Sokaklar ticari bir mesele ve Arka Sokaklar olmasaydı bu sahneyi alamazdık. Mesut Komiser'in ömrünü ben değil seyirci belirliyor, seyirci istediği sürece devam edecek bir iş.