Artık DJ'siz caz yok

11. Akbank Caz Festivali, bu akşam saat 20.30'da Esma Sultan Yalısı'ndaki Jeri Brown konseriyle başlıyor.

İSTANBUL - 11. Akbank Caz Festivali, bu akşam saat 20.30'da Esma Sultan Yalısı'ndaki Jeri Brown konseriyle başlıyor. Geçen yıllara nazaran programını daha da zenginleştiren Akbank Caz Festivali'nde, klasik cazın yerli ve yabancı medarı iftiharlarının yanı sıra yeni caz akımından beslenen genç isimleri de izleyeceğiz.
13 Ekim'e kadar sürecek ve dört farklı mekânda gerçekleşecek festivalin Esma Sultan Yalısı'ndaki geleneksel açılış konserini bu yıl, dörtlüsüyle birlikte sahneye çıkacak olan Jeri Brown veriyor. 1990'lı yıllarda yıldızı parlayan Montrealli şarkıcı, geleneksel caz vokalinin genç temsilcilerinden.
Geleneksel ama yeni ses
Jeri Brown bu yıl içerisinde 'The Image in the Mirror: The Triptych' adlı yeni albümünü yayımladı. Ve bu albümle Brown, Ella Fitzgerald ya da Sarah Vaughan gibi ustaların taklidi olmadığını bir kere daha ispatladı. Jeri Brown'ın festivaldeki ikinci konseri, 5 Ekim gecesi saat 23.00'te Babylon'da gerçekleşecek.
11. Akbank Caz Festivali'nin ilk beş günü boyunca yeni caz meraklıları Babylon'un yolunu aşındıracağa benziyor. Yarınki Wibutee, 6 Ekim Joseph Bowie's Defunkt, 7 ve 8 Ekim Erik Truffaz & İlhan Erşahin konserlerini, cazın farklı türlerle iletişimden hoşlananların kaçırmaması gerekiyor.
Festival, 5 Ekim Cuma günü Maslak Venue'de gerçekleşecek United Future Organization
(UFO) konseriyle club müziği dinleyicilerini de kucaklıyor. UFO Tadashi Yabe, Toshio Matsuura adlı iki Japon ve yaşamını Japonya'da sürdüren Fransız Raphael Sebbag'dan müteşekkil bir ekip.
Üçlü, Japonya'daki acid-jazz sound'unun öncülerinden. 1990 yılında bir araya geldiler. Çalışmalarıyla kısa sürede, Japon underground club sahnelerinin en çok aranılan DJ'leri arasına girdiler. 1992 yılının ortalarında yayımladıkları 'Loud Minority/Moon Dance' ile namları, Tokyo'yu aşıp Hamburg'dan New York'a kadar pek çok kulübe yayıldı.
Son olarak geçen yıl, 'Bon Vogaye' adlı bir albüm çıkaran UFO funk, trip-hop, acid-jazz türlerini harmanlayarak, ortaya başarılı bir sound çıkarıyor. UFO'dan önce sahneye çıkacak İstanbullu elektronik müzikçilerden kurulu yeni bir isim, Jazzistance da geceye ayrı bir renk katacak.
Festivalin klasik caz durağı ise Cemal Reşit Rey Konser Salonu. Buradaki program, 9 Ekim Salı günü Kenny Wheeler Dörtlüsü'nün konseriyle başlıyor. CRR'nin bir gün sonraki konuğu ise ünlü saksofoncu Charles Lloyd ve dörtlüsü olacak.
Yaşamını Amerika'da sürdüren bağlama, ney, kaval ve zurnada olduğu kadar darbuka ve klavyeli çalgılarda da ustalığını kanıtlamış Ömer Faruk Tekbilek, 11 Ekim'de, Don Byron Dörtlüsü 12 Ekim'de, John Scofield Üçlüsü ve Bobby Previte ise 13 Ekim'de CRR'de konser verecek.
Festivalin tek kulüp mekânı Babylon da, bu tarihlerde yine oldukça doyurucu bir programla karşımıza çıkıyor. 9 Ekim Oğuz Büyükberber Dörtlüsü, 10 ve 11 Ekim Tuna Ötenel & İmer Demirer Dörtlüsü ve 12 Ekim'de de Omar Sosa Septet'in vereceği konserler festivalcileri bekliyor.
11. Akbank Caz Festivali 13
Ekim'de Maslak Venue'de tanıdık bir isimle, 'The Secret Tribe Featuring Mercan Dede' konseriyle son buluyor. (Kültür Sanat)