Artık sanat öğrencilerinin 'Sanata bi Yer'i var!

Artık sanat öğrencilerinin 'Sanata bi Yer'i var!
Artık sanat öğrencilerinin 'Sanata bi Yer'i var!
Doğuş Grubu'nun başlattığı 'Doğuş'la Sanata Bi Yer' projesi kapsamında Kitchenette'ten Mezzaluna'ya gruba ait İstanbul'daki mekanlar güzel sanatlar öğrencilerinin çalışmalarının sergileneceği 75 bin metrekarelik dev bir galeriye dönüştürüldü.

RADİKAL - Güzel sanatlar fakültesi öğrencilerinin işlerine şehirin çeşitli mekanlarında yer vermeyi amaçlayan Doğuş Grubu, ‘Doğuş’la Sanata Bi Yer’ adlı bir platform kurarak gönüllü bir sanat hareketine öncülük etti. Proje kapsamında başta www.doguslasanatabiyer.com adresi olmak üzere, Kitchenette’ten Mezzaluna’ya D-Gym’den Gina’ya Doğuş Grubu’na ait mekânlar, güzel sanatlar fakültesi öğrencilerinin işlerinin sergileneceği 75 bin metrekarelik (yaklaşık 10 futbol sahası büyüklüğünde) dev bir galeriye dönüştürüldü. Öğrencilere yapılan duyurunun ardından ilk 20 günde yaklaşık 700 girişin yapıldığı platform, ilerleyen günlerde Doğuş Grubu’na ait tüm mekânları galeriye dönüştürmeyi amaçlıyor.

SANATTA MESAFEYE YER YOK!
Platformun tanıtımı için Doğuş Grubu Marka, Algı ve Gayri Maddi Varlık Yönetimi Başkanı Semih Yalman’ın ev sahipliğinde Harbiye’deki Hyatt Regency otelde sıradışı bir basın toplantısı düzenlendi. Sunumun ilk bölümünde bir üniversite kürsüsünde ‘ders’ verir gibi üstten bir bir bakışla sanatın tanımını yapıp sanat akımlarından bahseden Yalman, “Böyle çok sıkıcı. Sanatla ilgili tüm mesafeleri kaldırmak lazım” diyerek önce önündeki kürsüyü tekmeledi, ardından üstündeki ceketi fırlattıp attı. “Herkesin içinde bir sanatçı var. Ben de sanatçıyım” diyen Yalman’ın gitar çalıp şarkı söylemesiyle yön değiştiren sunumda, sahnedeki perdenin kalkmasının ardından salon renkli bir sanat atölyesine dönüştü.

Semih Yalman yaptığı konuşmada “Güzel sanatlar fakültesi öğrencileri, yaratıcı işlere imza atıyor. Biz de öğrencilerin çalışmalarını dolaplardan çıkartmak, elimizdeki imkanları bu işleri herkesle buluşturmak için kullanmak istiyoruz. Çünkü öğrencilerin yüreklendirilmeye, beğenilmeye, görünür olmaya ve elbette desteklenmeye ihtiyacı var. Platformu öğrencilere açtığımız anda büyük ilgi gördük. Bu bizi çok cesaretlendirdi. Daha şimdiden 75.000 m2’lik bir alan sanatla buluştu ama amacımız daha fazla öğrencinin paylaşacağı daha çok çalışmayı umulmadık yerlerde sergilemek. Doğuş’la Sanata Bi Yer, uzun süreli, hatta sonu olmayacak bir platform; vizyonu çok geniş” dedi.


DANIŞMA KURULU VAR AMA...
Öğrencilerin işlerini birbiriyle yarıştırmaktan özellikle kaçınacaklarını anlatan Yalman, platformun amacının ‘sanata bi yer vermek’ olduğunu söyledi. Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan, sanat eleştirmeni Hasan Bülent Kahraman, sanatçı Sinan Demirtaş, kurucu direktör Elif Çevik ve Sabiha Kurtulmuş, İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi kurucu yönetim kurulu başkanı Süleyman Saim Tekcan, MSGSÜ Devlet Konservatuarı öğretim üyesi Çağla Göksu ile EADE Business School öğretim görevlisi Semih Yalman’dan oluşan danışma kurulu, yalnızca internet sitesine yüklenen işlerin hangi mekanlarda sergileneceğine karar verecek.

PLATKFORMA KATILAN ÖĞRENCİLER ÇOK MEMNUN
Damla Esen (Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Tasarım Öğrencisi - İllustrasyon): “Öğrenciler kendilerini gösterme ve tanıtma aşamasında büyük sıkıntı yaşıyor, bu platformla herkese erişme şansımız oluyor. Ayrıca, sanat kopyalanmaya, kandırılmaya çok meyilli bir platform, bu projede yer almamda Doğuş Grubu’nun verdiği güven duygusu çok etkili oldu, işimi hiç tereddütsüz ’Doğuş’la Sanat Bi Yer’ platformuna yükledim.”

Ayşe Çobanoğlu (Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Bölümü - İllustrasyon): “Çoğu bölümde öğrenciler mezun olurken iş hayatına nereden başlayacaklarını bilerek mezun oluyorlar ancak güzel sanatlar bölümlerinde okuyan öğrenciler için ne yazık ki böyle bir imkân yok. Mezun olduktan sonra ilk adımı ne tarafa atacağımıza dair bir bilgimiz olmadığı için genelde işlerimizi kendi sosyal medya hesaplarımızdan sergilemeye çalışıyoruz. ‘Doğuş’la Sanata Bi Yer’ platformuyla bizlere daha büyük bir kitleye erişim fırsatı doğuyor.”

Belen Alkan (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi - Fotoğraf Bölümü): “Doğuş’la Sanata Bi Yer’in güzel sanatlar fakültesi öğrencileri için fark yaratacak bir platform olduğuna inanıyorum. Bir güzel sanatlar fakültesi öğrencisinin galerilerde yer alması çok kolay olmuyor; bir işin sergilenmesi, lojistik, donanım, ekipman gibi gereksinimler doğuruyor. Bu anlamda ‘Doğuş’la Sanata Bi Yer’ platformu öğrencilere çok değerli bir imkân tanıyor.”

SERGİLENEN ESERLERDE SANATÇI BİLGİLERİ YER ALACAK
Hâlihazırda 328 güzel sanatlar fakültesi öğrencisinin yüklediği 700’e yakın iş, Doğuş Grubu’na ait mekânlarda sergileniyor. D-Gym, Doğuş Center, Gina, La Petite Maison, Doğuş Oto Showroom, Da Mario, Mezzaluna, Kitchnette gibi restoranlardan ofislere kadar geniş bir alan, öğrencilerin işlerine yer vererek ‘sanata bi yer’ açıyor. Mekanlarda sergilenen tüm eserlerde sanatçı bilgilerinin yer aldığı etiketler de yer alıyor. Her öğrenciye ait çalışma 2 hafta boyunca mekanda sergilendikten sonra başka bir öğrencinin işiyle yer değiştiriyor. Sisteme girilen tüm çalışmalara ise www.doguslasanatabiyer.com adresinden ulaşmak mümkün.