Artık yazarlar bile mektup yazmıyor

Yazarlar mektubun artık sona erdiği konusunda hemfikir.

İSTANBUL - Yazarlar mektubun artık sona erdiği konusunda hemfikir. Radikal Kitap'ın yarın çıkacak sayısında Semanur Özel'in 'En son kime yazdınız?' sorusuna yanıt veren ünlü yazarlarımız, pek fazla mektup yazıp almadıklarını anlattılar. Attila İlhan sadece Anadolu'da göreve başlayan yeni mezunların mektuplarını yanıtladığını söylerken alfabenin bile önemini kaybetmeye başladığını söylüyor.
Çetin Altan, mektubun yüz yıl sonra tekrar önem kazanacağını savunurken Tomris Uyar, 'En son kime yazdığımı hatırlamıyorum bile' diyor. Mektupların yayımlanmasına karşı çıkan Tomris Uyar, öykülerin artık mektup gibi yazıldığını bu nedenle öykünün de ölmeye başladığını söylüyor. Soruşturmaya yanıt veren diğer yazarlardan Füsun Akatlı en son Bilge Karasu'ya, Aslı Erdoğan çevirmenine ve cezaevinden bir okuruna, Mehmet H. Doğan oğluna, Feridun Andaç sevgilisine, Akif Kurtuluş ise bir arkadaşının oğluna yazdığını söyledi.
Deprem kitaplarının listesi
Radikal Kitap'ın 17 Ağustos'ta çıkacak bu sayısında kapak konusu deprem kitapları. Dergi, Zeki Coşkun'un yazısıyla Can Yücel'i, Serol Teber'in yazısıyla Tevfik Fikret'i ölüm yıldönümlerinde anıyor. Celal Üster, Van Gogh'un kulağını Gauguin'in kestiğini savunan kitaptan söz ederken derginin deneme sayfasında da John Berger'in Van Gogh'u anlatan bir yazısı yer alıyor. (Kültür Sanat)