ArtInternational'da 77 milyon TL'lik satış

ArtInternational'da 77 milyon TL'lik satış
ArtInternational'da 77 milyon TL'lik satış

Belçikalı sanatçı Jan Fabre nin 1996 tarihli 'Flemish Warrior'u 160 bin euro'ya satıldı.

Bu yıl ikincisi düzenlenen çağdaş sanat fuarı ArtInternational, dün sona erdi. 24 ülkeden 76 galeri ve 400'den fazla sanatçıyı İstanbul'da buluşturan fuarı 20 binden fazla kişi gezdi, 26.5 milyon euro'luk (77 milyon lira) satış yapıldı. Fuarın en pahalı sanatçıları Jaume Plensa ve Jan Fabre olurken Taner Ceylan'ın da bütün işleri satıldı.

Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen uluslararası çağdaş sanat fuarı ArtInternational dün sona erdi. Paul Kasmin, Lelong, Lisson, Lehmann Maupin, Tina Kim/Kukje, Pearl Lam, Zilberman, Andersson Sandstrom, Edouard Malingue, Andipa, Tournabuoni gibi dünyanın seçkin galerilerin yanı sıra Joan Miró’dan Jan Fabre’ye, Banksy’den Anish Kapoor’a, Marina Abramovic’ten Ai Weiwei’e, modern ve çağdaş sanatın usta isimlerinin eserlerini İstanbul ’da buluşturan fuarı 20.840 kişi izledi.

En pahalısı Plensa ve Fabre oldu

Jaume Plensa’nın 2014 tarihli 'Sanna in Umea' adlı heykeli, 235 bin Euro'yla fuarın en pahalı işi oldu. 

Üç gün boyunca uluslararası alandan koleksiyoner ve sanat tüccarlarının ilgi odağı olan ArtInternational’da açılış gününden başlayarak yapılan satışlar 26.5 milyon euroyu (yaklaşık 77 milyon lira) buldu. 4 yıl aradan sonra ilk kez Türkiye’de sergi açan Taner Ceylan’ın galerisi Paul Kasmin, işlerin tamamının satıldığını ve 118 bin euroyu bulan bir rakama ulaştıklarını söylerken, fuarın en yüksek ücretle satış yapan eserleri, 235 bin euroyla Galerie Lelong’dan Jaume Plensa’nın 2014 tarihli “Sanna in Umea” adlı heykeli ve 160 bin euroyla Deweer Gallery’den Jan Fabre’nin 1996 tarihli “Flemish Warrior”u (Warrior of Despair) oldu.
Ayrıca, Andersson Sandstrom’dan Assa Kauppi imzalı “The Race is Over” adlı bronz heykel 95 bin euro, Hosfelt Gallery’den Patricia Piccinini’nin işleri 50 bin euro, Galerie Krinzinger’den Marina Abramovic’in “Artist Portrait with a Rose” adlı işi ile Tornabuoni Art’tan Francesaca Pasquali’nin “White Straws” eseri 40 biner euroya alıcı buldu. 

26-28 Eylül tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen fuara sanat, iş ve medya dünyasının ilgisi de büyük oldu. Aralarında Ayşecan Özyeğin Oktay, Edwina Sponza, Oya Eczacıbaşı, Vuslat Doğan Sabancı, Levent Çalıkoğlu, Doğan Hızlan, Nezih Berut, Berrak Berut, Sevda Elgiz, Can Elgiz, Metin Mızraklı, Füsun Eczacıbaşı, Atilla Tacir, Billur Tacir, Alistair Hicks, Hatice Aslan, Ayşe Umur, Sevin Okyay, Neslihan Karaağaç, Hıncal Uluç, Aylin Sarıhan, Emre Aköz, Nur Çintay, Hakan Sarıhan, İrem Kınay, Ayşegül Karadeniz, Doğan Karadeniz, Hakan Çarmıklı, Banu Çarmıklı, Nesrin Esirtgen, Murat Ülker’in da bulunduğu pek çok ünlü isim fuarı ilgiyle izledi.