'Art'iz gibi çıkmış abi!

Uzak bir limandan ailenize, kışladan sevdiğinize ya da gurbet elden eşe dosta en son hangi kartpostalı attınız bilinmez.
Haber: EVRİM ALTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - Uzak bir limandan ailenize, kışladan sevdiğinize ya da gurbet elden eşe dosta en son hangi kartpostalı attınız bilinmez. Ama, Mudo Maçka Sanat Galerisi'nin bugün saat 18.00'de açılacak 'Sanatçı Kartpostalları' adlı sergisinde sizi hiç beklenmedik seçeneklerin karşılayacağı bir gerçek.
Sanatçı Rüçhan Şahinoğlu, 10 Kasım'a kadar ziyaret edilebilecek 'Sanatçı Kartpostalları'
sergisiyle, Türkiye'deki görsel ve plastik sanatlar camiasının tanıdık yüzlerini bildik kartpostallara aktarıyor. Şahinoğlu sergisinde, her birinden 400'er kopya ürettiği 42 kişilik sanatçı kartpostalıyla
'sanatçı' kavramının bugün geldiği noktadan duyduğu rahatsızlığı dışavuruyor.
Kalabalık bir liste
Düz ekranların ve kuşekâğıtlı kültürümüzün popüler yüzleri yerine, Maçka'daki galeride aynı standı paylaşan kartpostallar üzerinde buluşan 'yüksek sanat'ın başrolündeki isimler arasında ise sanatseverlere 'yok yok' dedirten bir zenginlik göze çarpıyor.
Vebevi İletişim Teknolojileri'nin katkılarıyla üretilen renkli kartpostallar, Adnan Çoker'den Hüsamettin Koçan'a, Devrim Erbil'den Özdemir Altan'a uzanan
'geleneksel'liğiyle olduğu kadar, Selda Asal'dan Arzu Başaran'a, Emre Zeytinoğlu'ndan
Ayşe Erkmen'e , İnci Eviner'den Suzy Hug Levy'ye, Gülsün Karamustafa'ya uzanan
'güncel'liğiyle de 'topyekûn bir manzara' oluşturuyor.
Galerinin önünde kurulacak dört ve içindeki 14 ayrı stand üzerinde sergilenecek olan kartpostallar, makul bir ücret karşılığında da sanatseverlere sunulabiliyor.
Sıkı pozlar, ilginç fonlar
Sergisinin bir bölümünü de Nokia sponsorluğuyla hazırlayan Şahinoğlu'nun kartpostallarındaki tek müdahale ise, her sanatçı için ayrı olarak kurgulanan fon. Fotoğrafları oluştururken sanatçıların pozlarına 'zerre kadar' müdahalede bulunmayan genç kadın sanatçılarımızdan Rüçhan Şahinoğlu, serginin doğuş anını "Açıkçası bu sergi aslında bir rahatsızlığın ürünü... Sanatçı kavramının ne olduğuna dair bir sıkıntı içerisindeyiz. Bu konu medyada da çok fazla tartışılıyor. Sergi öncesinde kendime, 'Bir Mahsun Kırmızıgül kartpostalı yerine bir Adnan Çoker kartpostalı yer değiştirse ne olurdu?' diye sordum. Ve ardından diğer kartpostallar geldi." sözleriyle özetliyor. Çalışmaları sırasında projesinde yer almayı reddeden isimlerin de bulunduğuna değinen Şahinoğlu, sanatçı sayısını ise teknik ve maddi olanaklar dahilinde belirlemiş.
'Halka da arz edilecek'
'Sanatçı Kartpostalları' sergisini henüz tarih vermemekle birlikte, önümüzdeki ilk bayram gününde İstanbul'un mühim muhitlerinden birinde de açacağını müjdeleyen Rüçhan Şahinoğlu, şakayla karışık olarak standları kurarken 'zabıtalarla da karşılaşacağı riskin' bilincinde olduğunu söylüyor. Güldürürken düşündüreceği şimdiden anlaşılan sergisiyle Rüçhan Şahinoğlu, 1996 yılında Aya İrini'de sergilediği
'İletişim/sizlik' ve dört yıl önce yine aynı galeride açtığı 'Gönderen: Rüçhan Şahinoğlu' sergisinde de kartpostalı kullanmıştı.
İlk sergilerinde kendi kendine gönderdiği kartpostallar aracılığıyla bireyin yalnızlığı, yabancılaşması ve iletişimsizliğini gündeme getiren sanatçı,
'Artist Kartpostalları'nda aynı mesajı bu kez Türkiye'deki sanat ve popüler kültür dünyası için yeniden sunmayı ve konuyu derinleştirmeyi amaçlıyor. Sanatçı böylece, popüler kültürün kendi dili ve iletişim araçlarını kullanarak 'sanatçı' kavramı etrafında süregiden tartışmaları sanatsal bir zemine kaydırma niyetini gerçeğe dönüştürüyor.
Mudo Maçka Sanat Galerisi'nde açılan
'Sanatçı Kartpostalları' sergisi 10 Kasım'da sona eriyor. Ayrıntılı bilgi için Tel: 0212 240 80 23
Kim bu sanatçılar?
Rüçhan Şahinoğlu'nun Mudo Maçka Sanat Galerisi'nde Türk sanat ortamının 42 ünlü imzasını buluşturan sergisinde yer alan sanatçılardan bazıları yanda görülüyor. Radikal de, fotoğrafta gördüğünüz 25 sanatçının isimlerini bir gün içinde doğru olarak gönderen ilk üç okuruna 'Sanatçı Kartpostalları' setini armağan edecek.
Bu arada, yarışmamıza sanatçılar ve kültür-sanat habercilerinden gelecek yanıtların değerlendirme kapsamı dışında tutulacağını önemle hatırlatırız. Yanıtlarınızı 0212 505 69 61 no'lu fax'a gönderebilirsiniz.