Aşık Veysel'den Bedri Rahmi'ye: Bu arzumu yaparsanız...

Aşık Veysel'den Bedri Rahmi'ye: Bu arzumu yaparsanız...
Aşık Veysel'den Bedri Rahmi'ye: Bu arzumu yaparsanız...
İş Sanat Kibele Galerisi'nde açılan 'Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Çağdaşlarından Mektuplar-Biz Mektup Yazardık' sergisi ve İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan kitap, ünlü ressam ve şairin özel arşivinden mektupları ilk kez gün yüzüne çıkarıyor. Bedri Rahmi'yle dostluğu hiç kopmayan sanatçılardan biri de Aşık Veysel. 1952'de Bedri Rahmi'ye yazdığı mektupta Aşık Veysel'in bir isteği var... İşte o mektup...

Sivrialan, 08 Ekim 1952
Sayın Bedri Bey,

Parayı aldım. Mektup yazamadığımın sebebi elimden gelmeyişidir. Filmciler köyden kırgın ayrılmışlar diye yazıyorsunuz. Ben elimden geleni yaptım. Sonra bir para meselesiyle Ali İzzet’in filmde yer alma meselesi oldu. Tabii ben buna razı olmadım. Arkadaşlar benden memnun olarak ayrıldılar sanıyorum. Tabii size niçin kırıldıklarının sebebini anlatmışlardır. Sebahattin Bey İsviçre’den geldi mi? Geldiyse selamlarımı söyleyin. Yaşar Kemâl Bahri muhite mi karıştı. Eğer meydana sağ olarak çıkmış ise selamlarımı söyleyin. Beybabamın ve annemin ellerinden öperim. Eren Hanım’a ve size sonsuz selamlar yollar, şu arzumun yerine getirilmesini candan arzu ederim.
Köyümüzde başöğretmen olan Mustafa Kâmil Doğanay da benim bir parçamdır. Filmciler geldiğinde izinde bulunuyordu. Şimdi ise 3 adet resim yolluyorum, mümkünse filmin münasip bir yerine konulması... sonra, kendisini çok severim. Birinci resim yalnız kendine ait, ikinci resim öğrencileri ve öğretmenleri, üçüncü resim de Mustafa Bey; ortadadır. Bu arzumu yaparsanız beni çok memnun edersiniz. Tekrar selam ederim. Küçük Veysel de bütün tanıdıklara selamlar yollar. Bu resimlerin kabul edilip edilmeyeceğine dair cevap beklerim.
Âşık Veysel Şatıroğlu

İstanbul'da 50'lerin sanat ortamı nasıldı? İşte yanıtı...
ÂŞIK VEYSEL 1894-1973

Veysel Şatıroğlu Sivas Şarkışla’da bir çiftçinin çocuğu olarak doğdu. Yedi yaşında geçirdiği çiçek hastalığının etkisiyle gözlerini kaybetti. Babasının oyalanması için aldığı saza tutkuyla bağlandı ve köylerine gelen âşıkları dinleyerek bu duyarlıkla yetişti. 1920’de anne-babasını kaybedince ağabeyi ve onun ailesiyle kalakaldı. 1931’de âşık olarak tanınmaya başladı ve 1933 yılının 29 Ekim’inde yürüyerek gittiği Ankara’da ilk şiirlerini halka okudu. Yurdu dolaşmaya ve gittiği yerlerde sazıyla sözünü aktarmaya başladı. Arifiye, Hasanoğlan (1943-1944) ile Çiftçiler Köy Enstitüleri’nde Türk halk müziği öğretmenliği yaptı. Hasanoğlan’da tanıştığı Sabahattin Eyüboğlu ile olan dostluğu hiç kopmadı. Sık sık Eyüboğluların meclisine davet edildi. Bütün şiirleri Ümit Yaşar Oğuzcan tarafından derlenip yayınlandı.

Bedri Rahmi'nin çok özel dünyası İş Sanat Kibele'de