Asıl hayali yönetmenlik

Thora Birch, geçen sene ülkemizde de gösterime giren ve En İyi Film dahil beş dalda Oscar ödülü alan 'Amerikan Güzeli'nde esas kızın arkadaşıydı.

İSTANBUL - Thora Birch, geçen sene ülkemizde de gösterime giren ve En İyi Film dahil beş dalda Oscar ödülü alan 'Amerikan Güzeli'nde esas kızın arkadaşıydı. Filmde mutsuz bir ailenin sorunlu genç kızını canlandıran Birch, küçük göğüslerini kafasına takmıştı.
Bu sefer Nick Hamm'in yönettiği ve şu sıralar Türkiye sinemalarında gösterilmekte olan 'Delik'te onu, sevdiği erkekle beraber olabilmek için bir sığınakta üç gün geçirmeyi
göze alan bir kız olarak seyredeceğiz. Guy Burt'ün 'After The Hole' adlı romanından uyarlanan 'Delik', tipik bir 'teenage' gerilimi.
Geziden kaçayım derken
Dört genç, okulun düzenlemiş olduğu geziye katılmamak için civardaki bir dehlizde üç gün saklanmaya karar verirler. Böylece geziye gitmediklerini aileleri de dahil olmak üzere kimse bilmeyecektir. Liz'in bu dehlize saklanmasının bir başka nedeni ise grupta bulunan ve okuldaki bütün kızların sevgilisi olan Mike'la birlikte olmaktır. Ancak onları dehlize sokup kapıyı kapatan Liz'in arkadaşı, sanılanın aksine bu kapıyı bir daha açmayacaktır. Artık onları açlık, susuzluk ve yalnızlık dolu saatler beklemektedir...
1982 yılında Los Angeles'ta doğan Thora Birch, her ne kadar esas şöhretine 'Amerikan Güzeli'yle kavuşsa da kameralarla tanışıklığı aslında eskilere dayanıyor. Adını yıldırım tanrısı Thor'un kızkardeşinden alan Thora, daha dört yaşındayken reklam filmlerinde görünmeye başladı. Altı yaşında 'Purple People Eater' (1988) filmiyle bir adet gençlik ödülünü cebine atan genç yıldız, yoluna 1999 yılında kendisine San Diego eleştirmenlerinden En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü kazandıran 'Amerikan Güzeli'yle devam etti.
Melanie Griffith, Harrison Ford gibi birçok ünlüyü de içeren prodüksiyonlarla film repertuvarını zenginleştiren Birch'ün asıl amacı ise yönetmen olmak. Ancak genç oyuncu yolun başında olduğunu unutmuyor ve "Sadece 18 yaşındayım ve yasal olarak içki içebileceğim yaşa gelmeden orta yaşlı kız rollerini oynamak istemiyorum!" diyerek mantığı elden bırakmıyor.
Bugüne kadar beşi Oscar ödüllü olmak üzere birçok filmde rol alan Birch, 1999 yapımı 'Seçim'in (Election) kadrosundan yapımcıyla yaşadığı anlaşmazlıklar sonucu çıkarılmış. Otellerde kalıp oda servisini çağırmanın en sevdiği şeylerden biri olduğunu belirten, bir zamanların 'erkek kılıklı' (tomboy) oyuncusu şimdi genç ve başarılı bir genç kız. 'Amerikan Güzeli'nin ardından şansının açıldığına da değinmeden edemeyen Birch, oynayacağı filmlerdeki rollerin sıradan olmamasına dikkat ediyor.
'Delik'i seçmesinin nedenini ise "Senaryoyu okuduğum zaman hayli şaşırdım. Çünkü bana sadece sessiz, depresif, uysal genç kız rolleri teklif edileceğini düşünmüştüm. Oysa bu filmin karakteri bir duygu çeşitliliği yaşıyor. Rolü düşünmeden kabul ettim" diye açıklıyor. Gençlik filmlerinin ayrılmaz parçası haline gelen Birch, bu geleneğini uzun süre bozmayacağa benziyor ve buna gerekçe olarak, "Gençlik muhabbetiyle ilgili olarak yapabileceğim birçok şey var!" diyor.
İngiliz aksanında zorlandı
Peki ya, 18 yaşındaki oyuncu 'aynı mekânda yaşanan diyalog trafiği'ne dayalı bir psikolojik gerilim olan 'Delik'te zorlanmış mı? Başlarda biraz zorluk çekse de çekim ilerledikçe 'iyice açılmış' Birch, Ama bir Amerikalı olarak İngiliz filminde oynamak onu zorlamış: "İngiliz aksanını kapıp kapamayacağımı merak ediyordum. Bir ay uzman bir eğitmenle çalıştım."
'Delik'te oynamak için bu gibi zorluklara cesaretle yaklaşan Birch, gerçek hayatta bu kadar cesaretli olup olmadığını, "Biri beni cesaretlendirirse o deliğe girmekten kaçınmam. Maalesef hayatta birçok konuda cesaretli olamadım. Belki bir seferliğine cesur olabilirim!" sözleriyle açıklıyor.
Derleyen: Seda Topuzlu