Asırlık bir tutku bu

National Geographic'in Türkiye'de yayımlanması derginin yerelleşme politikasının bir parçası.

National Geographic'in Türkiye'de yayımlanması derginin yerelleşme politikasının bir parçası. Ama 8 yıldır bu alanda faaliyet gösteren Atlas var. Siz kendi farklılığınızı nasıl tanımlıyorsunuz?
National Geographic Society, 1888 yılında 'coğrafya bilgisinin' yaygınlaştırılması ve artırılması için kurulmuş kâr amacı gütmeyen bir örgüt. Bu açıdan bakıldığında National Geographic Society ile Atlas'ın karşılaştırılabilir bir yönü yok. National Geographic 19. ve 20. yüzyılın büyük keşiflerinin belgesidir. Bu anlamda bir eğitim ve araştırma kurumudur. Atlas ise çok güzel bir dergi, meslektaş olmanın dışında dost olmaktan gurur duyduğumuz bir ekibin ürünü. Bu tür nitelikli yayınların Türkler tarafından hazırlanması çok güzel. Umarım Atlas da bir gün başka ülkelerde yayımlanır. Bence çok da güzel olur.
Sizin Türkçe yayımlanmanızla birlikte bu alanda bir pazar artışı oldu.
National Geographic mayıs ayında 30 bin üyesi ve 72 bin bayi satışıyla (özel promosyonlu) 100 binin üzerine çıktı. Haziranda ise 31 bin üyeyle birlikte 81 bin sattık. Temmuz'da ise 61 bin adet dergi bayi satışı için piyasaya sürüldü. Bu durum, Türkiye'de iyi şeylerin de olabileceğine olan inancımı perçinliyor. Ama bütün dergiler çok satsın. Atlas da, Popüler Tarih de, Bilim Teknik de. Çünkü bunların hepsi gerçekten çok iyi dergiler.
Keşiflerinizle kültürel zenginliğin ortaya çıkmasını sağlıyorsunuz. Bu küreselleşmenin
'tek'liğine karşı bir duruş sağlıyor National Geographic kâr amacı gütmeyen, herhangi bir devletle ilişkisi olmayan bir bilimsel araştırma kuruluşu. 21 ülkede ve 20 dilde aynı içerikle ve anlayışla yayımlanıyor. Bunun teminatı, derginin editoryal bağımsızlığı. Örneğin Reza, İranlıdır. David Doubilet Fransız'dır. National Geographic evrensel bir yayındır. Politik hiçbir eğilimin taraftarı değildir. Duyarlı olduğu konular çevresel koruma ve dünyanın geleceği gibi güncel politikanın üstünde olan konular.
Söylediğiniz her sözü, neden okuyucu doğru olarak kabul görüyor?
Bunun nedeni bilimsellik, belgecilik ve araştırmacılık.
Okuyucuların isteklerini nasıl değerlendireceksiniz?
Yerel dillerde yayımlanan dergilerin editörleri okur taleplerini Washington ile paylaşıp konu önerileri yapıyorlar ve bu öneriler de yayına giriyor genellikle.