Aşk karanlığı deler mi?

Antika eşya alım-satımıyla uğraşan, şeker hastalığı yüzünden bir gözü çoktandır görme yetisini kaybetmiş olan Richard, bir hastanede tıbbi sosyal yardım görevlisi olarak çalışan Thomasina'dan yardım almaktadır.
Haber: ŞEHNAZ PAK / Arşivi

İSTANBUL - Antika eşya alım-satımıyla uğraşan, şeker hastalığı yüzünden bir gözü çoktandır görme yetisini kaybetmiş olan Richard, bir hastanede tıbbi sosyal yardım görevlisi olarak çalışan Thomasina'dan yardım almaktadır. Thomasina kördür. İkili kısa bir süre sonra birbirlerine âşık olur. Ancak Richard'ın, henüz noktlanmamış ancak bitmeye yüz tutan bir başka ilişkisi vardır. Bir süre sonra Richard'ın diğer gözünü de kaybetmesi ve her iki ilişki arasında gidip gelmesiyle yıpratıcı bir süreç yaşanmaya başlar. Gözleri görenler için var edilmiş bir dünyada iki kör insan nasıl yaşayabilecektir? Ya da iki görmeyenin aşkı karanlığı delebilecek midir?
Phil Young'ın kaleme aldığı 'Apaçık' Türkiye'de ilk kez Tiyatro Fora tarafından sahneleniyor. Tufan Karabulut'un sahneye koyduğu ve rol aldığı oyunun diğer rollerinde Özgü Namal ve Sibel Taşçıoğlu var. 'Apaçık' masa başında yazılarak oluşturulmuş bir oyun değil. Phil Young'ın oyuncularla birlikte yaptığı doğaçlamalar sonucundan metni oluşturulan oyunun, Tufan Karabulat'a göre çarpıcılığının yanı sıra ilginç bir zorluğu da var: "Oyunun her an alelade olmaya kayabilecek bir doğallığı var. Sanki hiçbir şey yokmuş gibi duruyor tekstin içinde. Bitmeyen bir ilişkinin tarafı, bir diğer ilişkiye başlıyor. Üstelik tüm bunlar da birtakım flaş anlarla gösterilmiş. Aradaki birtakım zaman atlamaları, boşluğu seyirci izlerken yavaş yavaş tamamlamak zorunda. Her sahnenin kendi içinde bir tepe noktası var."
Tufan Karabulut körlük üzerine bir oyunu hem sahneye koymanın hem de oynuyor olmanın zorluklarını kabul ediyor: "Bu projenin en zor tarafı buydu. Hem körü oynamak hem de körlük üzerine bir oyunu sahnelemek çılgınlıktı. Belki de bu oyunu yalnızca sahneye koymalıydım. Ama aktörlerde bir tutku ve açgözlülük var. Galiba ona engel olamadım."
Gözleri bağlı hazırlandılar
'Apaçık'ta iki körü canlandıran Tufan Karabulut ve Özgü Namal provalarda bir süre gözleri bağlı çalışmışlar. Karanlığın içinde çalışmak istediklerini özellikle tercih ettiklerini söyleyen Karabulut: "Provalarda sahnede bir sürü şeyi devirdik. Bazen kendimizi yaraladık. Ama bunu tanımak zorundaydık. İngiltere'deki oyunda kör edici lensler takılıyordu. Bunun bir avantajlı tarafı var, körü oynamak zorunda kalmıyorsunuz çünkü zaten kör oluyorsunuz. Körü oynamakta çok yardımcı olabilir size. Ama işin başka bir zorluğu var, her şeyin milimetrik olması lazım. Bunu tercih etmedim. Esas, körü oynuyor olmak oyunculuk. Kör olup da sahneye çıkmak gerçekten körü oynamak gibi gelmedi bana" diyor. Oyunun sonunda yazar Phil Young bir nokta koymuyor ve seyirciye çarpıcı bir final sunuyor. Toplumun koşulları içerisinde ortaya bir soru işareti bıraktığını ifade eden Karabulut iki insanın aşkı konusunda iyimser düşünüyor ve ekliyor: "Eğer aşkları zorlukları yenmeye kadirse iki insanın görmemesinin bir önemi kalmaz. Her şey aşkla olur. Sadece bir kadın erkek ilişkisi değil. İşinizi aşkla yaptığınızda o iş başka türlü olur. Ben çok güçlü bir aşkları olduğuna ve eğer onu kaybetmezlerse karanlığın hiçbir önemi olmadığını düşünüyorum."
'Apaçık' 12 Aralık saat 20.30'da Barış Manço Kültür Merkezi'nde. Tel: 0216 418 95 49