Aslan payı Osmanlı'nın

Türkiye'nin Avrupa 'çıkarması' devam ederken Türklerin bin yıllık tarihi de Londra'daki Kraliyet Sanat Akademisi'ne (Royal Academy of Arts) konuk oluyor.

İSTANBUL - Türkiye'nin Avrupa 'çıkarması' devam ederken Türklerin bin yıllık tarihi de Londra'daki Kraliyet Sanat Akademisi'ne (Royal Academy of Arts) konuk oluyor. Akademinin düzenlediği 'Türkler: Bin Yılın Yolculuğu 600-1600' sergisi, 22 Ocak'ta sanatseverlerle buluşacak. Sepetçiler Kasrı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı ve Tanıtım İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Şule Soysal, sergi talebinin Kraliyet Sanat Akademisi'nden geldiğini söyledi: "Türkler, Avrupa'da genelde göçebe bir ırk olarak bilinir. Türklerin ne denli yaratıcı olduğu, sanat ve kültüre nasıl sahip çıktıkları, bu sergiyle ortaya çıkmış olacaktı. Bu düşüncelerle teklifi kabul ettik."
Sergide yer alacak 374 parça eserden 237'si Topkapı Sarayı başta olmak üzere Türkiye müzelerinden gidecek. Diğer eserler ise Almanya, Fransa, İngiltere, Avusturya ve Rusya'daki koleksiyonlardan temin edildi. Avrupa'da Anadolu ve Osmanlı sergilerine çok ilgi duyulduğunu, bu sergiyle Batı'daki Türk imajını zenginleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.
Çalıntı eserlere yer yok
Orta Asya İpek Yolu üzerinde gelişen göçebe toplum olan Uygurların sanat eserlerinden Osmanlı'ya kadar Türk medeniyetinin çeşitli eserlerine yer verilecek. 14. yy. sonlarından 15. yy. başlarına kadar 100 yıllık süreç 'Timur' başlığı ile sergilenirken en geniş yeri 'Osmanlı' eserleri kaplayacak. Geçen aylarda Yapı Kredi Kâzım Taşkent Galerisi'nde sergilenen Mehmet Siyah Kalem'in resimleri de Londra'ya gidecek.
Sergide, Türkiye'den son 50 yılda çalındığı bilinen parçalar yer almayacak. Serginin küratörlerinden Nazan Ölçer, durumu protesto ettiklerini anlattı: "Bunları ve hangi ülkelerde bulunduklarını serginin kataloğunda bilgi olarak belirttik. Çalıntı eserlerin bir kısmı bizi çok heyecanlandırmasına rağmen bir anlamda protesto amacıyla sergiye almadık. Çalınan eserleri dünya âleme duyurduk." Türkiye'den ve İngiltere'den sponsorların desteğiyle hayata geçirilen sergiyi Garanti Bankası, Aygaz ve Corus destekliyor. 'Türker: Bin Yılın Yolculuğu, 600-1600', 12 Nisan 2005'e kadar ziyarete açık kalacak. (Kültür Sanat)