Aslolan müzik yapmaktır

Danimarkalı perküsyon ikilisi Safri Duo, yeni albümleri 'Episode 2'yu yayımladı.
Haber: TÜMAY YAZICI / Arşivi

İSTANBUL - Danimarkalı perküsyon ikilisi Safri Duo, yeni albümleri 'Episode 2'yu yayımladı. Uffe Savery ve Morten Friis'den müteşekkil ekibin son albümünde ney ve darbuka da kullanılmış. Safri Duo'yla yeni albümleri şerefine konser vermek için geldikleri Laila'da röportaj imkânı bulduk.
Uffe ve Morten 1977 yılında tanışıp bir araya gelmiş. Uffe saksofon çalmak istiyormuş, Morten de trompet çalıyormuş. Daha sonra ikisi de, esas ilgi alanları perküsyona yönelmiş: "Bir orkestramız vardı. Orkestranın ihtiyacı doğrultusunda enstrüman seçmeniz gerekir. Daha fazla perküsyon, saksofon ve trompetçiye de ihtiyaç vardı. Ve aniden perküsyon kısmından birileri ayrıldı. Bana perküsyon kısmında devam edip edemeyeceğimi sordular. Aslında hiçbir zaman saksofon çalmaya başlamadım. İstedim ama başlamadım. Davul çalmaya devam ettim" diyor Uffe.
Morten da hikâyesinin aynı olduğunu belirterek: "Ama ben iki yıl boyunca gerçekten trompet çaldım. Fakat hiçbir zaman trompetçi olmak niyetinde değildim. Esas ilgi alanım perküsyondu çünkü."
İki arkadaş 1985 yılında Danimarka'da Kraliyet Akademisi'nde eğitim görmeye başladı. Ama ikili, buradaki repertuvardan memnun kalmamıştı. Ve klasik müzik bestelerini, geleneksel yöntemlerin dışında yorumlama kararı aldılar. İlk çıkışlarını da Kraliyet Akademisi'nde klasik eserleri kendi çizgilerinde yorumlayarak yaptılar.
Tabii sadece klasik müzik etkileşimleri yok müziklerinde. İkili, pek çok yabancı kültürden ilham alıyor beste yaparken:
"Endonezya, Avustralya, Balkanlar, Japonya... Müziğimizde farklı kültürlerle etkileşim halinde olmayı seviyoruz. Örneğin yeni albümümüz 'Episode 2'daki 'Snakefood' şarkısında ney ve darbuka kullandık. Oldukça oryantal bir parça olduğu kanısındayız" diyen Morten, perküsyonun Doğu'daki kullanımına dikkat çekiyor:
"Perküsyonun oryantal kullanımı gerçekten enteresan. Mesela Türkiye'deki darbukacılar. Fantastik! Zaten biz de modern kullanımının yanı sıra perküsyonun etnik yönüne de ilgi duyuyoruz. Amacımız müziğimizde bu iki farklı kısmı, tek bir noktada buluşturmak."
Müziklerindeki temel öğe ritim. Uffe perküsyonla yaptıklarını, ilkel kültürlerdeki ayinlere benzetiyor: "Ritim gerçekten çok eski bir müzik öğesi. Afrika, Güney Amerika gibi yerlerdeki ilkel kültürlerde insanlar bir araya gelip saatlerce davul gibi vurmalı çalgılar çalarlar ve transa geçerlermiş. Bizimki de bunun modern versiyonu. Bizi dinleyenlerin içindeki dans duygusunu harekete geçirmek için onları transa sokmaya çalışıyoruz."
Politik söylem yok
Son olarak sahne alacakları mekan yani Laila hakkında ne biliyorlar, onu soruyoruz. Ne de olsa Türkiye'deki ekonomik uçurumu temsilen New York Times'ta bile yer aldı Laila. "Buraya albümümüzün tanıtımı için geldik. Bize bir gece kulübünde çalacağımızı söylediler. Ancak burası ve buranın konumu hakkında bilgimiz yok" diyor Morten ve Uffe sözü alıyor:
"Pek çok yerde ekonomik kriz söz konusu. Biz de politikayı takip etmeye çalışıyoruz. Ancak öyle fazla değil. Öyle müziğimizle insanlara politik söylemler vermiyoruz. Bu tarz ekonomik krizler için elimizden bir şey gelmiyor." Peki yaptıkları müzikle vermek istedikleri mesaj nedir, eğlenmek mi diye sorduğumuzda Morten: "Bizim için önemli
olan müzik yapmak" diyor.
Episode 2/Safri Duo/Universal