Assos'ta mutluluk, haz ve ruh dinginliği

Assos'ta mutluluk, haz ve ruh dinginliği
Assos'ta mutluluk, haz ve ruh dinginliği
Assos'ta Felsefe bu yıl 15. kez gerçekleşiyor. 6-9 Temmuz 2015 sempozyumunun konusu "Stoacılık, Epikurosçuluk ve Kuşkuculuk'ta Ataraxia (Ruh Dinginliği) Kavramı".

15 yıldır düzenli olarak gerçekleşen ve gelenekselleşen Assos’ta Felsefe adlı etkinliğin bu yılki uluslararası toplantısı 6-9 Temmuz 2015 tarihlerinde gerçekleşecektir. Felsefe tarihinin en önemli filozoflarından birisi olan Aristoteles’in yaşamının bir bölümünü geçirdiği ve felsefe eğitimi verdiği antik Assos kentinde yapılan ve Felsefe Sanat Bilim Derneği’nin Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Örsan K. Öymen’in öncülüğünde gerçekleşen sempozyum etkinliğine, yurt dışından ve yurt içinden öğretim üyeleri, öğrenciler ve alan dışından felsefe meraklıları katılıyor.

6-9 Temmuz 2015 sempozyumunun konusu “Stoacılık, Epikurosçuluk ve Kuşkuculuk’ta Ataraxia (Ruh Dinginliği) Kavramı”. Antik Yunan ve Roma dönemi filozoflarından Zenon, Kleanthes, Epikuros, Piron, Aenesedimos, Sextus Empirikus, Marcus Aurelius gibi filozoflar tarafından ele alınan “ataraxia” (ruh dinginliği) kavramı, mutluluk ve haz kavramlarıyla da ilişkili olarak, söz konusu filozofların farklı bakış açılarıyla irdelenecek. Sempozyuma, Prof. Dr. Gisela Striker (Harvard Üniversitesi), Prof. Dr. Carlos Levy (Sorbonne Üniversitesi), Prof. Dr. Richard Bett (Johns Hopkins Üniversitesi), Doç. Dr. John Sellars (King’s College London) ve Doç. Dr. David Wolfsdorf (Temple Üniversitesi) gibi dünya çapında önemli uzman felsefeciler konuşmacı olarak katılacaklar.

 Etkinlik çerçevesinde aynı zamanda, Antik tiyatroda, Anne Monika Sommer-Bloch bir klasik müzik keman dinletisi de gerçekleştirecek.

 Toplantı ücretsiz ve herkese açık. Ayrıntılı bilgi ve “on-line” kayıt için: www.philosophyinassos.org


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Roma

  ,

  sanat

  ,

  Müzik

  ,

  Line

  ,

  Bilim

  ,

  ruh

  ,

  klasik

  ,

  yönetim

  ,

  2015

  ,

  kayıt