Asya'dan gelen ilk misafir

Dünyanın önde gelen orkestralarından Tokyo Senfoni Orkestrası kuruluşunun 55'inci yıldönümünde Türkiye'ye konuk oluyor.

İSTANBUL - Dünyanın önde gelen orkestralarından Tokyo Senfoni Orkestrası kuruluşunun 55'inci yıldönümünde Türkiye'ye konuk oluyor. Tokyo Senfoni, Türkiye'ye Asya'dan gelen ilk 'büyük' orkestra olma özelliği taşıyor.
Türk-Japon kültürel işbirliğinin geliştirilmesi çerçevesinde Dışişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ile Japon Büyükelçiliği'nin girişimleriyle gerçekleştirilecek bu ziyarette orkestra bir dizi konser verecek. Türkiye'de toplam beş konser verecek orkestranın ilk üç konseri Boğaziçi Üniversitesi Vakfı organizasyonuyla gerçekleşecek. Bu konserlerin bilet geliri Boğaziçi Üniversitesi'nde okuyan depremzede öğrencilere harcanacak.
Tam kadro geliyorlar
Türkiye'de 100 kişilik kadrosu ile Tokyo Senfoni'nin repertuvarında dünya müziğinin tüm klasik, romantik ve çağdaş eserleri bulunuyor. İkiyüzü aşkın eserin dünya prömiyerini gerçekleştiren orkestra, çağdaş bestecilerin yorumunda gösterdiği başarıyla da dünya çapında tanınıyor.
Tokyo Senfoni Orkestrası Türkiye'deki ilk konserini 4 Eylül'de İş Sanat Kültür Merkezi'nde verecek. Şefler Kazuyoshi Akiyama ve Naoto Otomo'nun orkestrayı yöneteceği konserin solisti dünyaca ünlü soprano Yelda Kodallı. Hüseyin Sermet'in
'Dünya ve Kâbus' eserinin dünya prömiyerinin gerçekleştirileceği konserde Donizetti, Bellini ve Verdi'den opera aryalarının yanı sıra Berlioz ve Çaykovski'nin de eserleri seslendirilecek.
'15. Uluslararası İzmir Festivali' kapsamında
6 Eylül'de Efes Antik Tiyatro'da bir konser verecek topluluğun buradaki solisti ise flüt sanatçısı Philippe Bernold olacak.
Hüseyin Sermet solist
8 Eylül'de Aspendos Antik Tiyatro'da müzikseverlerin karşısına çıkacak Tokyo Senfoni Orkestrası 10 Eylül'de de Ankara Devlet Opera ve Balesi Salonu'nda dinleyicilerle buluşacak. Piyano sanatçısı Hüseyin Sermet'in solist olarak katılacağı konserde Beetthoven, Mendelssohn ve Bhrams'ın eserleri seslendirilecek.
Tokyo Senfoni Orkestrası Türkiye'deki son konserini 12 Eylül'de İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Salonu'nda verecek. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile ortaklaşa düzenlenecek
konsere solist olarak Hüseyin Sermet, bas Ayhan Baran, mezzo soprano Işın Güyer, soprano Efsun Öztoprak ve tenor Bülent Külekçi katılacak.
Orkestranın tüm konserlerinin biletleri Biletix satış noktalarından temin edilebilecek. Konserlerle ilgili ayrıntılı bilgi için Tel: 0212 265 99 46 (Kültür Sanat)