Ata: Resimde samimiyet önemli

Figüratif çalışmalarıyla tanınan ressam Teoman Ata, altıncı kişisel sergisini Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi'nde açtı. "Üslupçu değilim. Üslupçuluğun bir tür tutuculuk olduğunu düşünüyorum" diyen Ata...

İSTANBUL - Figüratif çalışmalarıyla tanınan ressam Teoman Ata, altıncı kişisel sergisini Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi'nde açtı. "Üslupçu değilim. Üslupçuluğun bir tür tutuculuk olduğunu düşünüyorum" diyen Ata, resmin geleneksel değerlerini; içtenlikli, yalansız, dolansız ve samimi olmayı özgün olma kaygısından daha çok önemsediğinin altını çiziyor: "Resim yaparken Orhan Peker'den Bonnard'a, pek çok ustanın beni izlediğini hissederim. Bu yüzden, samimiyetine inanmadığım bir resmim yüzümü kızartır" diyor. Giderek renkçi bir anlayışla boyadığı resimlerinde Ata, saf romantizmi ve melankoliyi yaşama sevincine dönüştürmeyi amaçladığını belirtiyor.
1956 yılında Sarıkamış'ta doğan Teoman Ata, kitap kapağı, afiş, sahne ve vitrin tasarımı işleri de yapıyor. Sanatçı halen Akademililer Sanat Merkezi Resim Atölyesi'nde çalışmalarını sürdürüyor. Teoman Ata'nın resim sergisi 4 Aralık'a kadar Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi'nde görülebilir. Tel: 0212 245 02 29 (Kültür Sanat)