Atalarımızı da unutmadılar

Köpekler, domuzlar, yunuslar ve balinaların olduğu bir dünyada insanoğlunun kendine en yakın gördüğü bir hayvandan bahsetmemek...

Köpekler, domuzlar, yunuslar ve balinaların olduğu bir dünyada insanoğlunun kendine en yakın gördüğü bir hayvandan bahsetmemek tabii ki olmaz; maymunlar. Sinema tarihinin en ünlü maymunu kuşkusuz Cheetah'ydı. Tarzan'ın bu sevimli şempanzesi, bir an olsun onun yanında ayrılmıyor, zorlu zamanlarda en büyük kurtarıcısı oluyordu. Cheetah'sız bir Tarzan düşünülemiyordu. Tarzan'ı canlandıran sayısız farklı aktör adları bilinmeyen bir sürü Cheetah'yla eşleşti.
Maymun bir ortağı olan bir diğer ünlü ise Clint Eastwood'du. Sert koyboy imajından bir türlü sıyrılamamış olan Eastwood, 1978 yapımı 'Every Which Way But Loose'de Clyde adlı bir orangutanla başrolleri paylaştı. James Fargo'nun yönettiği filmde Clyde da en az Eastwood kadar sert bir görünümdeydi.
Sinema tarihinin en ünlü maymunlarının bir bölümü ise şu sıralar ABD'de gösterimde olan 'Maymunlar Gezegeni'yle sahnede. Goriller, orangutanlar, şempanzeler gibi bu türün hemen hemen bütün yaratıkları içeren film, 1968 yılında Franklin J. Schaffner'ın imzasıyla gösterime girdiğinde dünyayı sarsmıştı. Ardından gelen altı sinema ve iki televizyon versiyonu 'Maymunlar Gezegeni' de bir o kadar başarılı oldu. Gerçi tüm kahramanlar, hayvan kostümlerine bürünmüş insanlar tarafından canlandırılıyordu ama o zaman bilgisayar yoktu. Adını sıra dışı filmleriyle duyuran Tim Burton'ın ise bu derecede önemli bir yaratıcılık ürününü atlaması düşünülemezdi. 'Maymunlar Gezegeni'nin bu yeni versiyonu şimdi ABD'de gişenin ilk sıralarında dolaşıyor.
Sinema dünyasının yıldız oyuncularının
yerini her geçen bir yenisi alıyor. Ancak değişmeyen, hayvan yıldızlara duyulan ihtiyaç.