Ataman'a The Carnegie Prize

Kutluğ Ataman 'Küba' adlı video enstalasyon çalışmasıyla, ABD'nin en etkili sanat ödüllerinden The Carnegie Prize'ı kazandı. Ataman'a 10 bin dolar para karşılığı da olan bu ödülü...

PITTSBURGH - Kutluğ Ataman 'Küba' adlı video enstalasyon çalışmasıyla, ABD'nin en etkili sanat ödüllerinden The Carnegie Prize'ı kazandı. Ataman'a 10 bin dolar para karşılığı da olan bu ödülü, Pittsburgh kentindeki Carnegie Sanat Müzesi verdi. Müzenin düzenlediği Carnegie International adlı sergiye aralarında Maurizio Catelan, Kersten Hoeller gibi ünlü isimlerin de olduğu 38 sanatçı 400 kadar çalışmayla katıldı.
1896 yılından beri düzenelen bu ödül üç ya da dört yılda bir veriliyor. Bu yıl 53'üncü kez verilen The Carnegie Ödülü'nü bugüne kadar Henri Matisse, Pablo Picasso, Georges Braque, Alberto Giacometti, Francis Bacon ve Joan Miro, Richard Serra ve Anselm Kiefer, Rebecca Horn, On Kawara, Sigmar Polke, William Kentrige gibi isimler aldı. The Carnegie Ödülü, aynı taşıyan müzenin ve diğer ABD müzelerinin koleksiyon tercihlerini yönlendiren bir ödül olarak biliniyor.
Aralarında Venedik Bienali, Dokumenta gibi uluslararası sergiler ve dünyanın önemli müzelerinin küratörlerinin bulunduğu jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda bu ödüle layık görülen Kutluğ Ataman'ın 'Küba' projesi üç yıllık bir çalışmanın ürünü. Filmin yapım şirketi Yalan Dünya tarafından Küba Adası'yla bir alakası olmadığı açıklanan yapıt, İstanbul'da 1960'lardan beri var olan bir mahalleye odaklanıyor.
Ataman, Turner'a da aday
Mahalle sakinlerinden 40'ının anlattığı hayat hikâyeleri, geniş bir alana dağılan 40 adet televizyon monitörü aracılığıyla sanatseverlerle buluşuyor. ABD'deki gösteriminin ardından Londra'da sergilenecek olan 'Küba', Viyana ve Stuttgart'tan sonra 2005'te de Ataman'ın Avustralya'daki Sydney Güncel Sanat Müzesi'nde yapılacak kişisel sergisi ile dünya turunu tamamlayacak. Kutluğ Ataman aralıkta açıklanacak en etkili sanat ödüllerinden Turner'a da aday gösterilmişti. (Kültür Sanat)