Atatürk'ün manevi kızı, kitap fuarında

Kocaeli'de bu yıl 2'ncisi düzenlenen Kitap Fuarı'nın son gününde ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe bir söyleşiye konuk oldu.

Ergün AYAZ

İZMİT- Atatürk'ün yaşamıyla ilgili anılarını anlatan Adatepe, “Atatürk için bazıları ‘Dinsizdi’ diyor. Atatürk dinsiz biri değildi. Ellerini açıp Allah'ına dua eden biriydi” dedi.

İzmit'teki Uluslarararası Fuar Merkezi'nde 15 Mayıs tarihinde açılan Kitap Fuarı'na yaklaşık 150 yayınevi yüzlerce kitapla katıldı. Türk ve yabancı yazarların kitaplarının da yeraldığı fuarın son gününde Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe, ‘Ben çocukken Atatürk’ adlı söyleşiye katıldı. Söyleşiyi dinleyen çocuklara kitap okumaları gerektiğini söyleyen Adatepe, “Atatürk hayatında 4 bin 500 tane kitap okudu. Düşünün nasıl zaman bulmuş ve nasıl okumuş. Hepsinin de üstüne de notlar almış daha iyi anlamak için. Sizler de kitap okumayı ihmal etmeyin” dedi.

Atatürk'ün hiçbir zaman yobaz veya dinsiz biri olmadığını söyleyen Adatepe, “Atatürk için bazıları ‘Dinsizdi’ diyor. Atatürk dinsiz biri değildi. Atatürk ellerini açıp Allah'ına dua ederdi. Harbe girerken de ‘Allahım sen benim milletimi hiçbir zaman esir etme’ diye dua ederdi. Benim annem 5 vakit namaz kılar oruç tutardı. Benim anneme, ‘Vasfiye oruç tutuyor musun?’ diye sorardı. Cevap verdiği zaman da mutlu olurdu. Atatürk yobaz değildi. Yobazlıkla dindarlığı ayırmamız lazım” diye konuştu.

Atatürk'ün fotoğraflarında çok yakışıklı çok karizmatik ama son derece yorgun ve yaşından fazla gözüktüğünü ifade eden Adatepe, “Atatürk neden fotoğraflarında yorgun gözüküyordu biliyor musunuz? Bu savaşlar kolay kazanılmadı. Atatürk o cepheden o cepheye koştu. Hiçbir zaman istirahat etmedi” dedi.
Söyleşinin ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, içersinde Ülkü Adatepe ve Atatürk'ün birlikte görüldüğü bir fotoğrafı Adatepe'ye hediye etti. (dha)